Anasayfa / Akademik / Fakülteler / Hukuk Fakültesi
Aktivite ve Duyurular

- Hukuk Fakültesi Yatay Geçiş Listesi İçin Tıklayınız...


Başsavcıdan Öğrencilere İlk Ders…

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi öğrencilerine hitap etti. Salihoğlu, “Başarı için çok çalışmak gerekiyor” dedi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin ortak etkinliği çerçevesinde öğrencilere ‘Akademik Yıl Açılış Dersi’ verdi.

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Alev Ofluoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programın açılışında konuşan Rektör Vekili, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, yoğunluğuna rağmen İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu’nun programa katılımından dolayı onur duyduklarını belirterek, kendisinden fazlasıyla istifade edeceklerini ve öğrencelerin de can kulağı ile dinlemeleri gerektiğini söyledi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu konuşmasına 36 senelik meslek hayatından çeşitli örnekler vererek başladı. 1979 yılında butik bir adliye gibi olan İstanbul Adliyesi’nde stajyer olarak başladığı görevini birçok ilçe ve şehirde sürdürdüğünü ifade eden Salihoğlu, şu anda yine İstanbul Adliyesi’nde ve başsavcılık makamında olduğunu hatırlattı.

Salihoğlu, geçen zaman içerisinde İstanbul Adliyesi’nin gurur duyulacak bir noktaya geldiğine dikkat çekerek, çağın gerektirdiği yeniliklerin kullanılmasının da önemini anlattı.

Salihoğlu, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi UYAP projesinin hayata geçirilmesi ile adaletin daha hızlı yerine gelmesinin önünün açıldığını söyledi.

Salihoğlu, gönlünde çok fazla para kazanma arzusu olmayan gençlere hakim ve savcı olmalarını tavsiye ederken, kendisinin gençlik yıllarına tekrar dönmesi halinde yine cumhuriyet savcısı olacağını, mesleğini çok sevdiğini ve saygı duyduğunu söyledi. Salihoğlu, avukatlık mesleğini tercih edecek gençlere, enerji, vergi, bilişim, sözleşme hukuku gibi yeni gelişen bölümleri seçmelerinin hem kendilerine hem de ülkenin geleceğine faydalı olacağını söyledi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, “Öğrenciliğinizin güzelliğini yaşayın. Başarılı olabilmek için biraz özveride bulunarak yabancı dil konusunda kendinizi yetiştirin. Babalarınızın ve annelerinizin beklentisi sizin başarılı olmanız. Bu güzel ülkemizin size ihtiyacı var. Kıymetini bilin ve sahip çıkın.” dedi.Y.Y. Ünv. Hukuk fakültesi dekanı, uluslararası yazma eserler birliği hukuki koruma kurulu toplantısına başkanlık etmek üzere, Cezair' e davet edildi. 30 Mayıs 2014 ila 03 Haziran 2014 tarihleri arasında gerçekleşecek olan bu uluslararası toplantıya, Türkiye' den davet edilen iki kişiden birisi olan ve toplantının koordinatörlüğüne atanan Hukuk fakültesi dekanı Prof. Dr. M. Refik KORKUSUZ' dan ayrıca, yazma eserler ile ilgili olarak ta "ulusalararası Hukuk'ta yazma eserlerin korunması" na yönelik sunum yapması da talep edildi. Konuyla ilgili olarak;

1- Davet yazısı,
2-UA toplantı programı,
3-Toplantının mahiyeti,
4-Cezair Zeyn Aşur Al_jalfa Ünv. Hukuk fakültesi' nin söz konusu uluslararası yazma eserlerin korunmasına yönelik çalışmasının önemi ve çağrılan ziyaretçilerin listesi.


Hukuk Fakültesi Davet Yazısı

Hukuk Fakültesi

UA Toplantı Program

Hukuk Fakültesi

Hukuk FakültesiProf. Dr. Refik Korkusuz Bükreş Üniversitesi’nde Konferans Verdi...Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Refik KORKUSUZ; AB tarafından düzenlenen "Erasmus Programı" çerçevesinde Romanya Bükreş Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde 5 gün boyunca lisans ve yüksek lisans öğrencilerine ders verdi. Prof. Korkusuz derslerde "Uluslararası Hukuk'ta Sosyal Güvenlik Hukuku", "Türkiye'de Sosyal Güvenlik Hukuku ve Sağlık Sigortası Uygulamaları" konularını işledi.

Prof. Korkusuz AB ülkelerinde ilk defa AB ülkesi olmayan bir ülkede, Bükreş Üniversitesi Hukuk Fakültesi 'nde 9 Mart 2014 tarihinde "Yabancı İşçilerin Türkiye'de Çalışma Şartları" konusunda da bir konferans verdi. Prof. Dr. Refik Korkusuz’a, Bükreş Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin yabancı öğretim üyesi danışmanlığı teklifinde bulunuldu.En İyi Genç Hukukçu Ödülü2012 yılı TÜSİAD En İyi Genç Hukukçu Ödülü Sahibini Buldu


Ödül, TÜSİAD"ın 30 Mayıs 2013 tarihinde Ankara"da gerçekleşen Yüksek İstişare Konseyi toplantısısırasında toplantının onur konuğu Anayasa Mahkemesi BaşkanıHaşim KILIÇtarafından takdim edildi.

TÜSİAD" ın, kamuoyunda hukuk devleti bilincinin güçlendirilmesine katkı sağlamak ve lisans veya lisansüstü düzeyde hukuk eğitimi almış 40 yaş altı genç hukukçuları özgün çalışmalar yapmaya teşvik etmek amacıyla 2008 yılında tesis ettiği “En İyi Genç Hukukçu Ödülü”nün 2012 yılı sahibi belli oldu.

Teması "Özel Ceza Kanunları" olan ödüle, “Kanunilik İlkesinin Sınırları ve Özel Ceza Kanunları” adlı eseriyle İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Görevlisi Yardımcı Doçent Ali Emrah BOZBAYINDIR ödüle layık görüldü.

BOZBAYINDIR" a ödülü TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi toplantısı sırasında toplantının onur konuğu Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç tarafından takdim edildi.

Ödül Jürisi*; Çağa&Çağa Hukuk Bürosu Ortağı Av. Barbaros ÇAĞA, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdener YURTCAN, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdoğan MOROĞLU, Emekli Ceza Hakimi Av. Nurcan ÇÖL, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkan Yardımcısı Pekin BARAN" dan oluşmuştur.Hukuk fakültemizin başarısı medyada bu şekilde yankı buldu:

http://www.tusiad.org/bilgi-merkezi/basin-odasi/basin-bultenleri/2012-yili-tusiad-en-iyi-genc-hukukcu-odulu-sahibini-buldu/

http://ekonomi.haber7.com/is-dunyasi/haber/1032833-tusiadin-en-iyi-hukukcu-odulu-yyuye-gitti

http://www.haberler.com/tusiad-en-iyi-genc-hukukcu-odulu-sahibini-buldu-2-4682116-haberi/Hukuk fakültemizin başarısı medyada bu şekilde yankı buldu:


http://www.tusiad.org/bilgi-merkezi/basin-odasi/basin-bultenleri/2012-yili-tusiad-en-iyi-genc-hukukcu-odulu-sahibini-buldu/


http://ekonomi.haber7.com/is-dunyasi/haber/1032833-tusiadin-en-iyi-hukukcu-odulu-yyuye-gitti


http://www.haberler.com/tusiad-en-iyi-genc-hukukcu-odulu-sahibini-buldu-2-4682116-haberi/"Uluslararası Irak Sempozyumu"

Irak’ı Kurtaralım ve İnsanları Yaşatalım...

İstanbul İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi, Uluslararası Hukukçular Birliği, Başakşehir Belediyesi, Ortadoğu ve Afrika Araştırmacılar Derneği ve Hukukçular Derneği'nin işbirliği ile düzenlenen "Irak'ta İnsan Hakları ve Adalet" başlıklı "Uluslararası Irak Sempozyumu" gerçekleştirildi. İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Alev Ofluoğlu Konferans Salonu’nda yapılan sempozyuma başta Arap ülkeleri olmak üzere Avrupa ve Amerika'dan 70, Türkiye'den 30 akademisyen, politikacı, hukukçu, sivil toplum temsilcileri fikir alışverişinde bulundu. Sempozyum’da; “İnsan Hakları", "Adalet" ve "Adil Yargılanma Hakları" başlıkları altında Irak’ın son durumu ele alındı.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. H.Hüsnü Gündüz, Türkiye’nin özellikle yaşanan olaylarda söz sahibi olduğunu belirterek, “Hem bölgemizde hem de dünyada Türkiye, önemli bir söz sahibi ve önemli bir idarecidir. Bunun için emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. Dünya'daki bütün olaylara Türkiye, müdahil olmalıdır. Özellikle de söz konusu Müslümanlarsa bence müdahil olması şarttır.” dedi.

Katılımcılar arasında yer alan Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El-Haşimi, sempozyumun açılışında işgal öncesi ve sonrası ulusal ve uluslararası bağlamda Irak sorununa değindi. Tarık El- Haşimi, sözlerine zor durumda olan Irak halkının yanında yer aldığını belirttiği Türkiye’ye teşekkür ederek başladı. Bir hükümetin kendi halkını öldürmesinin bir iç mesele olarak kabul edilemeyeceğini ifade eden Haşimi, hak ihlalleri ile insan hakları ve adaletin bir arada düşünülemeyeceğini vurguladı. Sempozyumun önemine değinen Tarık El-Haşimi, Irak’taki milyonlarca insanın yardım beklediğini dile getirdi. Irak halkının özgür ve saygın bir yaşam istediğini belirten Haşimi, Irak halkının meçhul bir geleceğe gittiğini belirtti. Destek talebini yineleyen Haşimi, Irak halkı adına teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Irak parlamentosu Milletvekili ve İnsan Hakları Komisyon Başkanı Saleem A. Al Jubouri ise “Buradaki toplantı hem Irak topraklarının hem de Irak’ta yaşayanların güvenliğini sağlanması konusunda büyük önem taşımakta. Çünkü Irak’ta insan hakları maalesef tümüyle ihlal edilebilmektedir. Bazen karar mekanizmasında olan insanlar, devlet terörü olarak vatandaşlara şiddet uygulayabilmektedir. Bunların aşılabilmesi için tedbirler almalıyız” dedi. Irak’ta yaşanan olaylardan herkesin etkilendiğini belirten Jubouri, kadınlar ve çocuklar başta olmak üzere, ülkede eğitim, güvenlik, ekonomi, siyasi konularda ülkeyi etkilediğini sözlerine ekledi. Irak’ta yaşanan bu olay karşısında herkesin yardım etmesi gerektiğini söyledi. “Irak halkı, kendisini ifade etmede büyük sıkıntılar çekmektedir. Eğer ifade ederse de kanuna aykırı sayılmakta ve çeşitli suçlarla sorgulanmaktadır. Burada susturucu silahlarla yapılan suikastlar, insanları büyük korkuya sürüklemiştir. Şubat ayından sonra şiddet sürekli yükselmiştir. Sivil kayıplar 600’ün üzerinde, yaralananları saymıyorum bile, 2013 başından itibaren çok sayıda ölümler yaşanmıştır. Emniyet’in gücü çok başarılı olamamıştır. Bu manzarayı değiştirerek onurlu bir şekilde Iraklıların yaşamını sürdürebilmesini temenni ediyoruz. Bu yüzden de Irak vatandaşlarının kanunlar çerçevesinde korunması gerekir. Bunun temelin atılması ve onların da insan hakları çerçevesinde yaşaması uluslararası barışı sağlayacaktır.”

İki gün süren sempozyumun ilk gününde Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri Irak’ın geleceğini tartışırken, ikinci gün akademisyenler bildirilerini sundu.İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Irak İçin El Ele…

Sempozyumun ikinci gününde Irak’ın Dahok Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhammed Shukri, İslam’da İnsan Hakları Beş Temel Esas’ı konulu konuşmasında, “Biz bu sempozyumu Irak’ta yapmaya çalıştık ancak başaramadık, her ülkenin insan hakları ve İslami bakış açısı ile kanunları farklı farklı. Irak’ta insan hakları diye bir şey yok, oradakiler zulümlere ve işkencelere maruz kalıyorlar. Salonda bulunan ve bu sempozyumu takip eden bütün basın - yayın organları temsilcilerine sesleniyorum, bu yayını lütfen yaygınlaştırın, bütün dünya ne demek istediğimizi ve ne için mücadele ettiğimizi anlasın, bizim istediğimiz sadece Irak’ta yaşayan insanların korkusuzca sokağa çıkabilmeleri ve gerçekten insan haklarına mutabık bir şekilde yaşamlarını sürdürebilmeleridir.” dedi.

Shukri, “Hangi dinde olursa olsun biz burada adalet istiyoruz, ama büyük gayret ve çok ciddi koordine edilmesi gerekiyor, İstanbul’da şu anda bu konuşmayı yapıyorsak bu da büyük oluşumların içinde olduğumuzu ve gönüllü olarak çalışıyor olmamızın göstergesidir.” dedi.

Yine Irak’dan gelen Tarihçi Sabah Barkho, Irak’taki Hıristiyanlara Yönelik İnsan Hakları İhlalleri konusunu anlattı. Barkho, “İşgal ortamında insan hakları ihlalinden ortaya çıkan azınlıklar oluştu, hiçbir suçları yokken binlerce Hıristiyan öldürüldü. Evleri, kiliseleri yakıldı. Bu yapılanlar kanuna, insan haklarına aykırı, din ve devlet işlerinin birbirinden ayrı olması ve taraf tutulmaması gerekiyor. Irak’ da şu anda yaşanan bir çatışma var ve biz bunu canlı yaşıyoruz.” dedi. Barkho, “Vatandaşların haklarına sahip çıkan bir devlet kurulmalı ve insan hakları savunulmalı, Hıristiyan veya başka bir dine bağlı olması hiç önemli değil yeter ki Irak’a barışı, adaleti ve kanunu getirsin. Bizlerin en tabii hakkımız olan insan haklarını bizlere geri versinler.” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Muhammed Ayyash El Kubaisi, Irak’ta Sünnilere Karşı Uygulanan Etnik Baskıyı anlattı. Kubaisi, “Irak’ta sünnilere karşı etnik baskıyla insan haklarına dokunan bütün ihlaller mevcut. Burada garip bir siyasi uygulama var. Kültürel ve küresel boyutta insanlarımızı etkilemektedir. Nefret kültürünü ve zulmü aşan bir durum söz konusu. Hem kültürel alanda hem de beşeri sahada önemli bir sorunla karşı karşıyayız.” dedi.

Dr. Aveen Khaled Abdurrahman, Irak Anayasasında İnanç Özgürlüğü ve Uygulaması İle Evrensel Hukuku karşılaştırdı. Abdurrahman, “İnanç özgürlüğünü ve dini inançların yerine getirme özgürlüğünü savunacağım. İnanç özgürlüğü, hangi dine inanıyorsa onu yapma konusunda, kanunların çizdiği çerçevede, ibadet pratiklerinin yapılmasıdır. Dini ibadetlere ve topluca yapılan ibadetlere de katılabilme özgürlüğü sağlanmalıdır.” dedi. Abdurrahman, “Irak, Lübnan ve Amerikan anayasası, ‘kişi seçtiği inançlarda serbest olabilmeli’ yasasını kabul etti. Ama Irak’a bakıldığında bu anayasa farklı kültürel boyutta yer alıyor. Tabii ki haklar mutlak değil sınırlandırılması kamu nizamı açısından önemlidir. 46. madde de genel olarak hakları sınırlama söz konusu, başkalarının haklarına mani olmayacak şekilde öngörülmektedir. İnanç özgürlüğünün siyasetteki önemi, kendisine hak olarak benimsediği ve kabul ettiği yargıyı, anayasa olarak kabul edebilmelidir. Irak’ da bu hakların hiçbirinin geçerli olmadığı ve geçerli olması için büyük bir çaba sarf ediyoruz.” şeklinde konuştu.

İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Fatih Öztürk, Karşılaştırmalı Hukuk ve Uluslararası Standartlar Işığında Irak’ta Adil Yargılanma Hakkı konulu konuşmasında, insanlık başladığından itibaren sürekli olarak adil yargılanmanın nasıl gerçekleşeceği hakkında bir düzen getirilmeye çalışıldığını anlattı.

Sempozyumun kapanışında konuşan İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve İktisadi ve İdari Birimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, sempozyumun başarılı geçtiğine değinerek, programı özetleyen bir değerlendirmede bulundu.

YENİ YÜZYIL ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ DERGİSİ YAYIN HAYATINA MERHABA DEDİ...


İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından hazırlanan Hukuk Dergisi yayın hayatına başladı. Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Refik Korkusuz’un koordinasyonunda hazırlanan ve hakemlerin denetiminde yayınlanan derginin içerisinde 10 bilimsel makale yer alıyor. Türkiye’deki üniversitelerin Hukuk Fakülteleri içerisinde en hareketlileri arasında yer alan İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Hukuk Fakültesi olduğuna dikkat çeken Korkusuz, yeni yayın hayatına başlayan Hukuk Dergisi’nin 2012- 2013 yılında 5 profesörün aynı anda makale yazdığı tek dergi olduğunu söyledi. Prof. Dr. M. Refik Korkusuz, “Bir üniversitenin herhangi bir fakültesinin hakemli dergi çıkartması çok ciddi bir çalışmadır. Hukuk Fakültesi olarak biz böyle bir yayın organını hayata geçirdik. Altı ayda bir yayınlanacak bu hakemli dergiye akademisyenlerin ilgisini bekliyoruz.” dedi.

Dekan Korkusuz, “Her hafta alanında uzman en gözde hakim ve savcıları üniversitemize getirerek tecrübelerinden ve bilgi birikimlerinden hukuk fakültesi öğrencilerimizle paylaşımını sağlıyoruz. Her sömestr bir ulusal kongre ve her öğretim yılında iki ulusal toplantı planımız var. Ayrıca yılda en az bir uluslararası düzeyde bilimsel bir toplantı yapmayı planlıyoruz.”şeklinde konuştu.

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dergisi 300 sayfa olarak yayınlandı ve ilgililerine dağıtımına başlandın.
ÜNİVERSİTEMİZ HUKUK FAKÜLTESİ TARAFINDAN ANKARA’DAKİ MUHTELİF KURUMLARA MESLEKİ EĞİTİM GEZİSİ DÜZENLENDİ.

19.12.2012 18.12.2012 Salı günü saat 13.00’te İstanbul’dan yola çıkılması ile başlayan gezimize yirmi yedi hukuk öğrencisi ile Hukuk Fakültemizden iki profesör ve bir araştırma görevlisi ile katılım sağlandı.

18.12.2012 Salı akşamı saat 20.00’de kafile Ankara Demetevler’deki “İçişleri Bakanlığı Vali Abdülkadir Aksu Vilayet Evi”ne ulaşarak daha önce şehre ulaşan Hukuk Fakültemiz öğretim üyesi Prof. Dr. Yavuz KAPLAN tarafından karşılandı. Anka Mall Alışveriş Merkezine yapılan kısa bir gezinin ardından dinlenmeye geçildi. Sabah saat 8.00’de yapılan kahvaltının ardından Anayasa Mahkemesi’ne doğru yola çıkıldı. 19.12.2012 Çarşamba sabahı saat 9.30’da eski Yargıtay 6. Hukuk Dairesi Başkanı Hasan Erdoğan ile İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş’ın da sanık olarak aralarında bulunduğu Yüce Divan Yargılaması’nı seyretmek üzere otuz kişilik kafileyle Anayasa Mahkemesi Yüce Divan salonundayız.

Duruşmaya sanık yakınları ile iki farklı Fakülteden daha öğrenci kafilelerinin katılımı var. Yaklaşık bir saatlik duruşmada karar açıklandıktan sonra, Anayasa Mahkemesi Genel Sekreteri sayın Oğuz KAYA tarafından, Fakültemiz Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emin MEMİŞ ve Prof. Dr. Yavuz KAPLAN’ın da katılımıyla oluşan Divan vasıtasıyla, Fakültemiz öğrencilerine yönelik olarak, Yüce Divan Salonunda Anayasa Mahkemesi’nin görevleri hakkında bilgi verilerek soru-cevap uygulaması yapıldı.

Bilahare sayın Anayasa Mahkemesi Başkanımız Haşim KILIÇ beyin katılımı ile devam eden oturumda öğrencilerimizin sayın Başkan’a sordukları sorular cevaplandırıldı ve tavsiyeleri dinlendi. Kendilerine yaklaşık bir buçuk saat süren program sonrasında Üniversitemizin çinili tabağı kafile başkanı Prof. Dr. Yavuz KAPLAN tarafından takdim edildi.

Program sonrasında öğrencilerimiz Yüce Divan’da hakim koltuklarına oturarak geleceğe ait bir heyet oluşturmayı ihmal etmedi. Saat 13.00’te ise, Türkiye’de hakim ve savcıların mesleki eğitimlerini aldıkları staj merkezi olan, Türkiye Adalet Akademisi Başkanlığı ziyaret edildi. Akademinin kurucu başkanı ve halen öğretim üyemiz olan Prof. Dr. Cevdet İlhan GÜNAY beyin katkılarıyla yapılan gezimiz öğle yemeğinin yenilmesi ve staj merkezinin gezilerek bilgi edinilmesi ile devam etti.

Özellikle hakim savcı adaylarının kaldığı mekanlar ile kurgusal duruşma salonu ve meslek kıyafetleri olan cübbeler öğrencilerimiz tarafından son derece ilgi çekici bulundu. Öğrencilerimizin bu mekanlardan “hemen daha çok çalışmaya başlamalıyım” düşüncesiyle ayrıldıkları memnuniyetle gözlendi. Adalet Akademisi Başkanı sayın Hüseyin YILDIRIM beye kafile başkanı Prof. Dr. Yavuz KAPLAN tarafından Üniversitemizin çinili tabağının takdim edilmesi ile gezimiz sona erdi. Adalet Akademisi tarafından da ekibimize Akademi Yayınları hediye edilerek bundan sonra Fakültemize süreli yayınlarının ve özellikle Türkiye’nin hukuk alanında yayınlanmakta olan ve uluslararası bilim indekslerinde taranan yegane dergisi olan Akademi Dergisi’nin gönderilmeye başlanacağının sözü alındı.

Saat 15.15’te ise, günün son ziyaret yeri olan Anıtkabir’de Ata’nın huzurundayız. 15.30’da üzerinde “İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Hukuk Fakültesi” yazılı olan çelengimizi askeri törenle Mozoleye koyduk ve saygı duruşunda bulunduk.

Anıtkabir Şeref Defteri’nin Üniversitemiz adına kafile başkanı Prof. Dr. Yavuz KAPLAN tarafından imzalanmasının ardından, rehber eşliğinde Anıtkabir Müzesi gezildi. Daha sonra sayın Anıtkabir Komutan Vekili Albay Emin Y. SANCAKTAR tarafından kabul edilen kafileye sayın Komutanımız tarafından günün anısına plaket ve isme düzenlenmiş ziyaretçi belgeleri takdim edildi.

Üniversitemiz adına kafile başkanı Prof. Dr. Yavuz KAPLAN tarafından da Komutanlığa Üniversitemizin çinili tabağının takdim edilmesi ve tabağın Anıtkabir Müzesinde sergileneceğinin öğrenilmesi ile ziyaret sona erdi. Gezinin düzenlenmesi konusunda değerli desteklerini esirgemeyen sayın Mütevelli Heyeti Başkanlığı’na, sayın Rektörümüze ve sayın Dekanımıza teşekkürü bir borç biliriz.
ÜNİVERSİTEMİZ HUKUK FAKÜLTESİ İLE ÖZ İPLİK SENDİKASI ARASINDA DÜZENLENEN ÇALIŞMA PROTOKOLÜNE GÖRE 12.10.2012 TARİHİNDE YAPILACAK OLAN PANEL, TÜRKİYE'DE İLK OLMA ÖZELLİĞİ TAŞIYOR.

Türkiye’nin değişik yerlerinden konu ile ilgili uzmanların katılması beklenen bu bilimsel panele Üniversitemiz konferans salonu ev sahipliği yapacak.

4 Temmuz tarihinde TBMM tarafından kabul edilen 6331 sayılı “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” Türkiye’de ilk kez hukuksal boyutlarıyla tartışılacak. İlk defa Yargıtay Daire Başkanları ve üyeleri ile akademisyen ve sosyal taraflar karşılıklı görüş alışverişiyle konuyu hukuksal boyutlarıyla irdeleyecekler. Bu konunun önemi Türkiye’de yaşayan ister işveren ister çalışan, hatta kat maliki dahil herkesi etkileyecektir. Bu etki kısa ve uzun vadede kendisini gösterecektir.

Konunun önemi ve içeriği açısından, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Hukuk Fakültesi Türkiye’de bir ilke ev sahipliği yapmaktan onur duymaktadır.28 ARALIK 2012 İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili FEHMİ TOSUN

YYÜ Hukuk Fakültesi tarafından, “Tecrübe Aktarımları” konulu konferans 28.12.2012 tarihinde düzenlendi. Başsavcı Vekili Fehmi Tosun’un konuşmacı olarak yer aldığı konferansa; Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Refik Korkusuz, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Ceza Muhakemeleri Kanun’undaki tutukluluğa ilişkin hükümler ve uygulamada hükümlerin tutuklular açısından doğurduğu sonuçlar gibi basında da yer alan önemli konulara ilgi çekildi.

Uygulamada karşılaştığı davalar ışığında tecrübelerini öğrencilerimiz ile paylaşan Fehmi Tosun’a teşekkürlerimizi sunarız.

15 ŞUBAT 2013 İstanbul Asliye Hukuk Hakimi RAFET EMRE

YYÜ Hukuk Fakültesi tarafından, “Tecrübe Aktarımları” konulu konferans 15.02.2013 tarihinde düzenlendi. Hakim Rafet Emre’nin konuşmacı olarak yer aldığı konferansa; Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Refik Korkusuz, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Kendi hayatından örnekler vererek mesleki güçlüklerden ve bu güçlüklerin nasıl ve ne hallerde aşılacağı konusunda hakim olmak isteyen adaylara ışık tutan bilgiler verdi.

Uygulamada karşılaştığı davalar ışığında tecrübelerini öğrencilerimiz ile paylaşan Rafet Emre’ye teşekkürlerimizi sunarız.

19 ŞUBAT 2013 Bakırköy Başsavcı Vekili SÜLEYMAN ERSÖZ

YYÜ Hukuk Fakültesi tarafından, “Tecrübe Aktarımları” konulu konferans 19.02.2013 tarihinde düzenlendi. Bakırköy Başsavcı vekili Süleyman Ersöz’ün konuşmacı olarak yer aldığı konferansa; Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Refik Korkusuz, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Konferansta öğrencilerin dikkatini çeken ağır ceza mahkemelerinin mahkeme teşkilatı içerisindeki yeri ve kademelenmesi konuları tartışıldı.

Süleyman Ersöz konuşmasının sonunda öğrencilerin sorularını cevapladı. Süleyman Ersöz’e teşekkürlerimizi sunarız.

28 ŞUBAT 2013 Bakırköy Adliyesi Asliye Hukuk Birinci Hakimi HASAN KAYA

YYÜ Hukuk Fakültesi tarafından, “Tecrübe Aktarımları” konulu konferans 28.02.2013 tarihinde düzenlendi. Hakim Hasan Kaya’nın konuşmacı olarak yer aldığı konferansa; Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Refik Korkusuz, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Hasan Kaya tecrübesi ile orantılı olarak daha önceden gördüğü farklı dava çeşitlerini ve bu davalarda verilen hükümleri öğrenciler ile paylaştı. Öğrencilerin soruları üzerine özellikle konferansın yapıldığı günün de esas alınması sonucunda 28 Şubat başta olmak üzere darbe süreçleri hukuki açıdan tartışıldı.

Uygulamada karşılaştığı davalar ışığında tecrübelerini öğrencilerimiz ile paylaşan Hasan Kaya’ya teşekkürlerimizi sunarız.

15 MART 2013 Banka İhtisas Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hakim SEVİL TOSUN

Özellikle son yıllarda önem arz eden banka davaları bakımından Üniversitemizin Hukuk Fakültesinin organizasyonu kapsamında 15 Mart 2013 tarihinde İstanbul Banka İhtisas Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Sevil Tosun ağırlanmıştır. Konuşma kapsamında neden Banka İhtisas mahkemelerinin kurulduğu, işleyişi, genel olarak hakimlik mesleği hakkında bilgi veren Sn. Tosun, bunun yanı sıra öğrencilerimizin sorusu üzerine uzun yargılama süreçleri, banka ihtisas mahkemelerinde bilirkişilik kurumu hakkında da bilgi vermiştir.

Uygulamada karşılaştığı davalar ışığında tecrübelerini öğrencilerimiz ile paylaşan Sn. Tosun’a teşekkürlerimizi sunarız.

21 MART 2013 İstanbul Ticaret Mahkemesi Hakimi ARİF TIRIL

YYÜ Hukuk Fakültesi tarafından, “Tecrübe Aktarımları” konulu konferans 21.03.2013 tarihinde düzenlendi. İstanbul Ticaret Mahkemesi Hakimi Arif Tırıl konuşmacı olarak yer aldığı konferansa; Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Refik Korkusuz, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Konferansta özellikle değişen Hukuk Muhakemeleri Yasası ve yargı paketi hakkındaki fikirler tartışıldı. Hakimlerin bağımsızlığı ve teminatı da ilgi çeken konular arasındaydı.

Arif Tırıl konuşmasının sonunda öğrencilerin sorularını cevapladı. Arif Tırıl’a teşekkürlerimizi sunarız.

28 MART İstanbul Özel Yetkili Ağır Ceza Savcısı İDRİS KURT

YYÜ Hukuk Fakültesi tarafından, “Tecrübe Aktarımları” konulu konferans 21.03.2013 tarihinde düzenlendi. İstanbul Özel Yetkili Ağır Ceza Savcısı İdris Kurt’un konuşmacı olarak yer aldığı konferansa; Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Refik Korkusuz, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Konferansta, Ceza Yargılamasında Hakim-Savcı ve Avukatın rolünden bahsedilmiş, ceza yargılamasında avukatın hak ve yükümlülükleri ile mahkeme içerisindeki davranışları tartışılmıştır. Hakimlerin bağımsızlığı da ilgi çeken konular arasında yer almıştır.

İdris Kurt konuşmasının sonunda öğrencilerin sorularını cevapladı. İdris Kurt’a teşekkürlerimizi sunarız.

25 NİSAN 2013 İstanbul İcra Mahkemesi Hakimi HİLMİ ŞEKER

YYÜ Hukuk Fakültesi tarafından, “Tecrübe Aktarımları” konulu konferans 25.04.2013 tarihinde düzenlendi. İstanbul İcra Mahkemesi Hakimi Hilmi Şeker’in konuşmacı olarak yer aldığı konferansa; Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Refik Korkusuz, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Konferansta Hakim Hilmi Şeker yargılamaya ilişkin esaslardan bahsettikten sonra İcra takip usulü ve icra yargılaması usulüne ilişkin açıklamalarda bulunmuş, bu bağlamda icra mahkemeleri uygulamasından bahsetmiştir. Yabancı mahkeme kararlarının tenfizi sonrasında icraya konulması da dikkat çeken konular arasındaydı.

Hilmi Şeker konuşmasının sonunda öğrencilerin sorularını cevapladı. Hilmi Şeker’e teşekkürlerimizi sunarız.

2 MAYIS 2013 İstanbul İş Mahkemesi Hakimi MEHMET TURGUT

YYÜ Hukuk Fakültesi tarafından, “Tecrübe Aktarımları” konulu konferans 02.05.2013 tarihinde düzenlendi. İstanbul 2. İş Mahkemesi Hakimi Mehmet Turgut’un konuşmacı olarak yer aldığı konferansa; Hukuk Fakültesi öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Konferansta mahkemelerin faaliyeti ve adalet hizmeti konusunda genel bilgiler verdikten sonra hizmet sözleşmesini, işçi ve işveren ilişkisinin niteliğini değerlendirerek açıklamıştır. İşçi hak ve yükümlülüklerini, iş sözleşmesi fesih sebeplerini, feshin sonuçlarını özellikle kıdem tazminatını anlatarak, iş mahkemeleri uygulamasında sıklıkla karşılaşılan uyuşmazlıkları dinleyicilere örneklerlerle aktarmıştır. Sosyal Güvenlik Hukuku kapsamındaki iş kazaları davaları hakkında da katılımcıları bilgilendirmiştir.

Mehmet Turgut konuşmasının sonunda öğrencilerin sorularını cevapladı. Mehmet Turgut’a teşekkürlerimizi sunarız.