Anasayfa / Akademik / Araştırma Merkezleri

ADLİ TIP LABORATUVARI

Hakkında
Adli Bilimler Laboratuvarı ülke genelinde ve güvenlik teşkilatlarına, yargı mensuplarına, savcılıklara, savunma tarafına ayrıca özel kişi ve kuruluşlara gerek medeni hukuk gerekse ceza hukuku olgularında bilirkişi hizmeti vermektedir.
İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi adli bilimlerin öneminin farkındalığı içerisinde, kuruluşu ile birlikte 2010 yılında “Cinsel Suçlar Merkezi” ni faaliyete geçirmiştir. Bugün, çok daha geniş bir yelpazede ve özellikle DNA çalışmalarını kapsayacak şekilde geliştirilmiş olan laboratuvar, akademisyenler ve uzman bilim adamlarından oluşmaktadır. En ileri teknolojiyi kullanan bir "biyolojik delil inceleme laboratuvarı" konumundaki oluşum, her tür biyolojik örnekten DNA incelemeleri gerçekleştirebilecek, her tür örneği delillendirecek, ilgililere hızlı, kesin ve kişiye yönelik bilirkişilik hizmeti verecek niteliktedir.
Bu tür hizmetin en üst düzey güvenirlik ve verim içerisinde yapılması gerektiği açıktır. Uluslararası Kalite Güvencesi normlarına uygun olarak, kuruluşun net veri dokümantasyonu ve delil teslim zincirine tam uyum içerisinde çalışması sağlanabilmektedir. İşte bu nedenle, aşamaların takibi, analizler ve sonuçların değerlendirilmesi için kayıt altına alma, delil teslim zinciri dokümantasyonu, sıkı kalite kontrol koşulları ve veri yönetimi yapılandırılmasına son derece büyük önem verilmektedir.

Yurt içinde işbirliği hedeflenen kuruluşlar
İçişleri Bakanlığı’na bağlı polis ve jandarma teşkilatları
Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumu
Baro
Tabip Odaları
Üniversite hastaneleri

Yurt dışında gerek bilirkişilik gerekse öğrenci değişimi temelinde işbirliği gerçekleştirilecek kuruluşlar
(Aşağıda adı geçen kuruluşlar merkez öğretim üyelerinin halen yoğun işbirliği sürdürdüğü oluşumlardır)
Smithsonian Institution, ABD
North Texas University, ABD
George Mason University, ABD
Münih Üniversitesi, ALMANYA
European Union DG Environment, BRÜKSEL
Interdisciplinary Environmental Synergy, BRÜKSEL
Balkan Academy of Forensic Sciences, BAFS


WEB SİTESİ

http://adlitip.yeniyuzyil.edu.tr/
 

Prof. Dr. Ersi KALFOĞLU

Adli Bilimler Uzmanı-Yönetici