EN
Anasayfa / Haberler
Geleceğin Doktor Adayları Beyaz Önlüklerini Giydi

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Tıp Fakültesi 1.Sınıf Öğrencileri, Beyaz Önlük Giyme Töreninde doktorluğa ilk adımlarını attılar. Öğrencilere tavsiyelerde bulunan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Demir Budak, “Ömürleri boyunca bu önlüğü lekelemesinler. Bu beyaz önlükleri mesleğin hak ettiği saygınlıkla, gururla ve onurla taşısınlar” dedi.

Beyaz Önlük Giyme Töreni, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Erhan Zafer Akgüç Konferans Salonunda düzenlendi. Törene İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Azmi Ofluoğlu, Rektör Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, hocaların hocası olarak anılan Prof. Dr. Özdem Anğ, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Demir Budak, öğretim üyeleri, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Prof. Dr. Hacısalihoğlu: “Siz başarıya mahkûmsunuz”

Törenin açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, “Bugün o beyaz önlükle buluşacak sevgili gençlerimiz aslında bana göre birçok sorumlulukla buluşmuş olacak. Sırtlarında çok keyifli ama önemli bir yükü taşıyacaklar. Bu önlükler müthiş bir fedakârlığın simgesidir. Dürüst, doğru, sahici, mütevazı ve sabırlı olmak bu önlüğün sorumluluğudur. Ve başarılı olmak da çok önemlidir, siz başarıya mahkûmsunuz. Başarısızlık diye bir şey, bir hekimin lügatinde olamaz” dedi.

Öğrenci Temsilcisi Öznur Oduncu’nun da konuştuğu törene onur konuğu olarak katılan hocaların hocası Prof. Dr. Özdem Anğ, beyaz önlüğün ve önlük giyme törenlerinin geçmişi hakkında öğrencileri bilgilendirdi.

Prof. Dr. Budak: “Bu beyaz önlükleri mesleğin hak ettiği saygınlıkla, gururla ve onurla taşısınlar”

Törenin heyecan verici ve gurur kaynağı olduğunu ifade eden Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Demir Budak, “Hekimlik mesleğinin üniforması olarak kabul ettiğimiz beyaz önlükleri giyme törenimiz geleneksel bir tören. Öğrencilerimiz boyunlarında steteskopları ve sırtlarındaki bu beyaz önlükle hekimliğe ilk adımı atmış oluyorlar. Ben çocuklarıma, mesleğe ilk adımı attıkları bugünde mesleklerinin ne denli büyük ve farklı olduğunu, nasıl bir özveri ve çalışma gerektirdiğini anlatmaya çalışıyorum. Onlara hayırlı ve uğurlu olması dilekleriyle gömleklerini giydirdik” dedi.

Öğrencilere tavsiyelerde de bulunan Prof. Dr. Budak, “Ömürleri boyunca bu önlüğü lekelemesinler. Bu beyaz önlükleri mesleğin hak ettiği saygınlıkla gururla ve onurla taşısınlar” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Azmi Ofluoğlu, Rektör Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu ve öğretim üyeleri tarafından öğrencilere beyaz önlükleri giydirildi.