EN
Anasayfa / Haberler
Prof. Dr. Hasan Alkumru İYYÜ Diş Hekimliği Fakültesinde Ders Verdi

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Misafir Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Alkumru Diş Hekimliği Fakültesi öğrencilerine ders niteliğinde bir konferans verdi.

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen bilimsel etkinlik sırasında öğrencilere bilgiler veren Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk İşeri şunları söyledi: “Prof. Dr. Hasan Alkumru, Toronto Üniversitesi ve Western Ontario Üniversitesi Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalında Öğretim Üyesidir. Prof. Alkumru, Fakültemizin eğitime başlama tarihi olan 2012’den itibaren misafir öğretim üyesi olarak bizlere destek olmuştur. Kendisine fakültemiz eğitimine yapmış olduğu önemli bilimsel katkılarından dolayı teşekkür ederim.’’

Ders niteliğindeki konferansta Kuzey Amerika ve Türkiye’deki Diş Hekimliğini kıyaslayan Prof. Dr. Alkumru “Kuzey Amerika’da yetişen Diş Hekimlerinden hiçbir eksiğimiz yok hatta fazlası olduğunu söyleyebilirim. Diş Hekimliği eğitimi Kanada ve Kuzey Amerika’da 4 yıl sürmektedir. Öncesinde 4 yıllık sağlık bilimleri ile ilgili bir fakülte bitirmek gerekiyor ve sonrasında 4 yıllık diş hekimliği eğitimine geçiliyor. Ancak, bu 4 yıllık eğitim öğrencilerin yeteri kadar tecrübe sahibi olmasına yeterli değil. Türkiye’de sizler eğitiminiz sırasında hasta üzerinde klinik uygulamalar yapıyorsunuz ancak Kanada’da diş hekimliği öğrencileri hasta üzerine fazla tecrübe yapamadan mezun oluyorlar. Bu yüzden bizim ülkemizde yetişen diş hekimlerinin daha iyi olduğuna inanıyorum” dedi.

Prof. Dr. Alkumru: “İmplant, köprünün yerini aldı”

‘’Zirkonium esaslı sabit protetik restorasyonlar’’ hakkında bilgiler veren Prof. Alkumru “Kuzey Amerika’da aslında köprü restorasyonları tarihe karışmak üzere. Öğrenciler köprü yapacak hasta bulmakta çok zorluk çekiyorlar ve hatta diyebilirim ki %95 öğrenci köprüyü sadece preklinik eğitimde yapıyor, klinikte köprü yapma şansı olmuyor. Çünkü implant köprünün yerini almış vaziyette. Sanıyorum önümüzdeki 10 yıl içinde eğitim müfredatından köprü yapımı yavaş yavaş çıkacak tamamen implanta yönelik bir uygulamaya dönüşecek” dedi.

Prof. Dr. Alkumru, yeni tedavi yöntemleri ve gelecekteki teknolojiler hakkında bilgiler vererek sunumunu tamamladı.