EN
Anasayfa / Haberler
Üniversitemiz Öğretim Üyesinden ‘Kanser Moleküler Biyolojisi’ Kitabına Akademik Katkı

İstanbul yeni Yüzyıl Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Mikrobiyoloji Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Elif Sinem İplik, Türkiye’de kanser alanında çalışan çok sayıda bilim insanı tarafından kaleme alınan “Kanser Moleküler Biyolojisi” kitabının yazarları arasında yer aldı.

Tüm dillerde basılan kanser kitaplarının incelenmesiyle içeriği hazırlanan kitap 40 bölümden oluşan kitap bu alandaki ilk Türkçe kitap olma özelliğini taşıyor. Kitabın bölümler arasında, üniversitemiz Eczacılık Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Elif Sinem İplik’in İstanbul Üniversitesi Aziz Sancar Deneysel Tıp Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bedia Çakmakoğlu ile birlikte kaleme aldığı “Onkogenler” bölümü yer alıyor.

Konuya ilişkin bilgi veren Dr. Öğretim Üyesi Elif Sinem İplik, hastalık ve ölüm ilişkisi incelendiğinde kansere bağlı ölümlerin istatistiksel bilgilere göre 2020 yılında sayıca 15 milyonu geçeceği öngörüldüğünü belirterek, “Kanser, genel hatları ile hücre bölünmesinin kontrolünün kaybedilmesi ile başlayan hasarlı ve/veya istenmeyen hücrelerin kaybı ve apoptoz arasındaki dengenin bozulması ile sonuçlanan bir hastalıktır. Bu bağlamda gerek dünya da gerek ülkemizde kanserin tanısı ve tedavisine yönelik araştırmalar yapılmakta ve kanserin moleküler mekanizması aydınlatılmaya çalışılmaktadır” dedi.