EN
Anasayfa / Haberler
Odyometri Programları İçin İlk ve Tek Türkçe Kaynak Kitap

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Odyometri Programı Doktor Öğretim Üyesi Ahmet Hamdi Kepekçi’nin kaleminden Odyometri: İşitme ve Ölçümü, Vestibüler Sistem, Nörootoloji kitabı çıktı.

Nobel Tıp Kitabevleri etiketi ile satışa sunulan kitapta Otoloji ve Odyoloji alanındaki önemli bilimsel konular ön plana çıkıyor. Kitap çalışmasının tamamlanması 3 yıl sürdü.

Avrupa Akustik ve Odyoloji müfredatına uygun olarak hazırlanan kitap, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulları Odyometri Programları için, ilk ve tek Türkçe kaynak kitap.

Doktor Öğretim Üyesi Ahmet Hamdi Kepekçi kitap hakkında önemli açıklamalarda bulunarak “Odyometri son yıllarda bilimsel sahada yerini alan bir programdır. Odyometristler yapacakları doğru ölçümlerle teşhis ve tedavi sürecinde klinisyenin alacağı kararlara katkı sağlarlar. Odyometri bölümünde ders vermeye başladığım ilk günlerden itibaren sağlık hizmetleri sahasına adım atan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin kaynak kitap ihtiyacı dikkatimi çekti. Öğrencilerimiz yurdumuzun dört bir yanından gelen pırıl pırıl gençlerdi. Bu arkadaşlarımız her fırsatta bizden ders slaytları, ders notlarını istediler. Evet, piyasada yayınlanmış Odyoloji ile ilgili kitaplar vardı, internet ortamında dokümanlar mevcuttu, hatta yabancı dille yazılmış bilgiler de bolca bulunuyordu. Ancak daha önce sağlıkla ilgili bir alt yapısı olmayan öğrencilerimiz de vardı. Üstelik odyometri teknikeri olacak bu gençler için adı geçen eserler karmaşık ve mesleki ihtiyaçları ile uyumlu değildi. Bunun üzerine öğrencilerimin teşviki ile bütün odyometrelerin başucu kitabı olacak bu eser kaleme alındı.

Eserde konular en anlaşılır ölçüde anlatıldığından eğitime büyük ölçüde katkı sağlayacaktır. Otoloji ve Odyoloji alanında sade ve öz bilgileri içeren bu kaynak Türkçe eğitim materyali sahasında bir eksiği tamamlayacaktır.

Eserden faydalanacak, KBB asistanlarına, Odyoloji ve Odyometri öğrencilerine ve Odyometrist arkadaşlarımıza başarılar diliyorum" dedi.