Anasayfa / Akademik / Fakülteler / Spor Bilimleri Fakültesi
Bölüm Hakkında

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Antrenörlük eğitimi bölümünde; çeşitli spor dallarında, iletişim becerisi yüksek, disiplinli, sporcuları uzmanlık alanı doğrultusunda yönetip, yönlendirebilecek, liderlik özelliklerine sahip, yeniliklere açık, antrenör, kondisyoner ve fitness eğitmenleri yetiştirilmektedir. Programda, hareket ve antrenman bilimleri, spor sağlık bilimleri ve sporda psiko-sosyal alanlar ile ilgili kuramsal ve uygulamalı derslere yer verilmektedir.

Eğitim ve öğretim süreci içerisinde amacımız; Antrenör adaylarının, uzmanlıklarını alacakları spor dalında nitelikli eğitim almalarında gerekli psikolojik ve fiziksel ve teknik alt yapıyı oluşturarak ve alana yönelik güncel gelişmeleri edinmelerini sağlayarak, spor alanında ihtiyaç duyulan antrenörler yetiştirip ülkemizi ve milletimizi en iyi şekilde temsil edecek elit sporcular yetiştirilmesine zemin hazırlamaktır.

Öğrencilerimiz eğitim sürecini başarı ile tamamlamaları halinde, eğitim gördükleri uzmanlık alanlarında ‘’Antrenör’’ ünvanı alarak mezun olacaklardır.


Çalışma Alanları

Antrenörlük eğitimi bölümü 4 yıllık lisans eğitim sürecini başarı ile tamamlayan öğrenciler mezun oldukları uzmanlık branşında kıdemli antrenör belgesini ( 3. Kademe ) almak için ön koşulları sağlamış olurlar ve amatör/profesyonel spor kulüplerinde, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü merkez ve taşra teşkilatlarında antrenör, kondisyoner veya spor uzmanı, özel spor salonlarında fitness eğitmeni olarak çalışabilirler. Aynı zamanda gerekli koşulları sağlamaları kaydıyla Rekreasyon Yönetimi ve Spor Yöneticiliği bölümlerinde ÇAP (Çift Anadal Programı) yapma ve spor bilimleri ile ilgili alanlarda yüksek lisans ve doktora eğitimi yapma hakkına sahiptirler. Ayrıca pedagojik formasyon sertifikası alan öğrenciler M.E.B.’na bağlı okullarda beden eğitimi ve spor öğretmeni olarak görev alabilirler.

 

Prof. Dr. Mehmet ÖZTÜRK

Bölüm Başkanı