Anasayfa / Akademik / Fakülteler / Güzel Sanatlar Fakültesi
Bölüm Hakkında

Çağımızda değişen endüstri ve kültür ile birlikte, grafik tasarımına olan gereksinim artmakta ve bu bağlamda grafik tasarım ‘görsel iletişim’ ihtiyacını karşılayan mesleklerin başında gelmektedir. Bölümümüz; Grafik Tasarımın temel ilkelerini bilen, kendi alanına özgü tasarım problemlerini çözen, basım ve yayın alanında yenilenen teknolojik gelişmeleri takip eden ve uygulayan yaratıcı Grafik Tasarımcılar yetiştirmek üzere kurulmuştur.

Üniversitemizin Güzel Sanatlar Fakültesi’ne bağlı Grafik Tasarım Bölümü; 240 AKTS’lik bir program olup, bitirme süresi 8 yarıyıldan oluşan 4 akademik yıl lisans eğitimi veren bir birimdir.

Grafik Tasarım Bölümü’nün eğitim programında: Grafik Tasarım-Proje, Tipografi, Fotoğraf, Dijital Fotoğraf, Reklam Grafiği, Ambalaj Tasarımı, Animasyon, Web Tasarımı, Hareketli Görüntü Tasarımı, İllüstrasyon dersleri uygulamalı olarak; Sanat Yapıtı Analizi, Görsel Disiplinlerde Göstergebilim, Grafik Üretim Teknikleri, Reklamcılık Bilgisi dersleri ise teorik olarak verilmektedir. Teorik ve pratik olarak birbirini destekleyen derslerde öğrendiklerini profesyonel yaşamda uygulayan, araştıran ve sorgulayan bir bakışa sahip olan, yaratıcı tasarımcılar yetiştirmek hedeflenmiştir.

Bölümümüzden mezun olan grafik tasarımcılar; tasarım atölyelerinde, matbaalarda, televizyonlarda, tanıtım ajanslarında, basın-yayın sektörlerinde, resmi kurumlarda grafik tasarımcı, sanat yönetmeni, tasarım danışmanı olarak çalışabilirler.

Bölümümüz özel yetenek sınavı ile öğrenci almaktadır.

 

Dr. Öğr. Üyesi Ümran Özbalcı Aria

Bölüm Başkanı