Anasayfa / Akademik / Fakülteler / Sosyal Bilimler Enstitüsü
Aktivite ve Duyurular
İDE Lisansüstü Programları 2023-2024 Bahar Dönemi Değerlendirme Sonuçları

İngiliz Dili ve Edebiyatı Yüksek Lisans & Doktora Bütünleme Sınavı

İDE Anabilim Dalı Lisansüstü Sınav Takvimleri

English Language and Literature MA & PhD Midterm Exam Schedule

2022-2023 Bahar Dönemi Uzaktan Eğitimle Verilecek Dersler Hakkında Duyuru

English Language and Literature MA & PhD Make Up Exams Schedule

English Language and Literature MA&PhD Final Exams

Sosyal Bilimler Enstitüsü 2022-2023 Bahar Dönemi Lisansüstü Başvuru Sonuçları

English Language and Literature MA & PhD Midterm Exams Schedule

Sosyal Bilimler Enstitüsü 2021-2022 Bahar Dönemi Bütünleme Sınav Programları

Sosyal Bilimler Enstitüsü Final Sınav Programları

Sosyal Bilimler Enstitüsü 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Dönemi Vize Programları

2021-2022 Güz Dönemi Sosyal Bilimler Enstitüsü Lisansüstü Başvuru Sonuçları

2020-2021 Bahar Dönemi Sosyal Bilimler Enstitüsü Bütünleme Programları

2020-2021 Bahar Dönemi Sosyal Bilimler Enstitüsü Final Programları

2020-2021 Bahar Dönemi Sosyal Bilimler Enstitüsü Lisansüstü Vize Programları

2020-2021 Güz Dönemi Sosyal Bilimler Enstitüsü Bütünleme Sınavları

2020-2021 Bahar Dönemi İngiliz Dili ve Edebiyatı ve Anglo Amerikan Edebiyatı ve Yaratıcı Yazarlık Lisansüstü Başvuru Sonuçları

2020-2021 Güz Dönemi Sosyal Bilimler Enstitüsü Final Sınavları

Sosyal Bilimler Enstitüsü Lisansüstü Vize Programları

Sosyal Bilimler Enstitüsü Başvuru Sonuçları (25.09.2020)

2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Dönemi Lisansüstü Bütünleme Programları

2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Dönemi Lisansüstü Final Programları

İngiliz Dili ve Edebiyatı Lisansüstü Final Sınavları

İngiliz Dili ve Edebiyatı Yüksek Lisans Vize Programı

Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek Lisans ve Doktora Başvuru Sonuçları

İngiliz Dili ve Edebiyatı YL ve DR Final Sınav Programı

İngiliz Dili ve Edebiyatı Yüksek Lisans ve Doktora Ara Sınav Programı


Sosyal Bilimler Enstitüsü Başvuru Değerlendirme Sonuçları


Lisansüstü 2018-2019 Güz Dönemi Final Programları

Görüntülemek için tıklayınız.


2017-2018 Bahar Dönemi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek Lisans ve Doktora Başvuru Sonuçları

Dosyayı görüntülemek için tıklayınız.


SBE İngilizce Dil Sınavı Hk.

Dosyayı görüntülemek için tıklayınız.


2016-2017 Bahar Dönemi İngiliz Dili Ve Edebiyatı Yüksek Lisans Başvuru Sonuçları

Başvuru sonuçlarını görüntülemek için tıklayınız.


2016-2017 İDE Güz Vize Programı Yüksek Lisans

Dosyayı görüntülemek için tıklayınız.


İngiliz Dili Ve Edebiyatı Yüksek Lisans Programı Başvuru Sonuçları

Başvuru sonuçlarını görüntülemek için tıklayınız.


Sosyal Bilimler Enstitüsü İngilizce Dil Sınavı Hk.

1 Eylül 2016 Perşembe günü saat 18:00'da Yüksek Lisans Programlarına başvuru yapan öğrenciler için Yabancı Dil Sınavı yapılacaktır.

Sınav Yeri:
İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Topkapı Dr. Azmi Ofluoğlu Yerleşkesi
Maltepe Mahallesi Yılanlı Ayazma Caddesi, No: 26 P.K. 34010
Cevizlibağ / Zeytinburnu / İSTANBUL

Sınav Salonları
İngiliz Dili ve Edebiyatı Yüksek Lisans Programı : Z09 nolu derslik


Fen Edebiyat Fakültesi'nde Doçentlik Sınavı Yapıldı...

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Kim Fortuny 17.03.2014 tarihinde saat 10.00"da İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi"nde Batı Dilleri ve Edebiyatları alanında yapılan doçentlik sınavında oybirliğiyle başarılı bulunmuş ve doçent olmuştur. Sınav jürisinde Okan Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi"nden Prof. Dr. Ayşe Dilek Erbora, Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi"nden Prof. Dr. Atilla Silkü, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih, Coğrafya Fakültesi"nden Prof. Dr. Sema Ege, Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi"nden Prof. Dr. Burçin Erol ve İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi"nden Prof. Dr. Günseli İşçi görev almıştır. Doç. Dr. Kim Fortuny"yi tebrik eder ve başarılarının devamını dileriz.
"Sultan" Kadına Şiddete Karşı Mücadele İstedi…

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi ile Türk Kalp Vakfı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Türk Sineması”nın ünlü ismi Türkan Şoray”ın da katıldığı bir panel düzenledi.

Topkapı Dr. Azmi Ofluoğlu Yerleşkesi”nde düzenlenen panele İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. H. Hüsnü Gündüz, Rektör Yardımcısı ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, Rektör Yardımcısı ve Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk İşeri, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Demir Budak, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Günseli İşçi, Türk Sineması”nın ünlü ismi Türkan Şoray, Türk Kalp Vakfı Başkanı Semiramis Sekban ile birçok bilim insanı, akademisyen, Türk Kalp Vakfı üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Açılış konuşmasına kadın sözcüğünün kendisine biraz ağır geldiğini ve sözcüğün yerine hanımefendi sözcüğünü kullanmak istediğini belirterek başlayan İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Hüsnü Gündüz, “Bu yüzden 8 Mart Dünya Kadınlar Günü değil, Dünya Hanımefendiler Günü olmalı. Ayırt etmeden tüm hanımefendilerin ayaklarının öpülesi olduğunu düşünüyorum. Hepinizin bu gününün kutlu olmasını diliyorum” dedi.

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Demir Budak ise “Kadın benim kişisel inancımda ve literatürümde Tanrı”nın farklı yarattığı, farklı özellikler verdiği, bunu hiç yüksünmeden söylüyorum farklı bir yaratık. Bunun daha ötesinde kutsal bir yaratık. Türk kadını yıllardan beri neredeyse asırlardan beri kendine düşen görevi her konuda yürek açıklığıyla ve cesaretle medeni kadın olmanın getirdiği sorumlulukla her zaman çizgisini çok yukarda tutarak taşımıştır” diye konuştu.

Kadın denildiğinde Cumhuriyet”in 90 yılını geride bıraktığımız bugün de dahil olmak üzere hem Türkiye hem de dünyada bir sorun teşkil ettiğini ifade eden Türk Kalp Vakfı Başkanı Semiramis Sekban ise şunları söyledi: “ Bütün konularda kadınlarımız hep geride neden acaba? Şimdi hepimiz biliyoruz ki, ataerkil bir toplumdan geliyoruz. Kadının sosyal hayata geçiş yapabilmesi için ayaklarının üstünde durması lazım. Kadının kendisine güvenmesi lazım. Eğitim diyoruz değil mi? Yarın öbür gün anne olacak hanımefendilere sesleniyorum; yavrularınızı okutun mutlaka. Sizler gibi yetiştirin”

Bugünlerde çok anlamlı günler yaşıyoruz diyerek konuşmasına başlayan Türk Sineması”nın ünlü ismi Türkan Şoray, “Ben emekçi bir kadın olarak Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutluyorum. Burada bulunan kız öğrencilerimize erkek öğrencilerimize söylüyorum. Kadın hakları için mücadeleye devam edelim şiddete hayır diyelim. Kadın hakları için mücadeleye devam edeceğiz. Şiddete hayır diyoruz” dedi.

Prof. Dr. Tülay İrez”in “Dünya Kadınlar Günü Tarihçesi”, Prof. Dr. Günseli İşçi”nin “Edebiyatta Kadın”, Prof. Dr. Mine Küçüker”in “Eğitimde Kadın”, Türk Kalp Vakfı Başkanı Semiramis Sekban”ın “Sosyal Hayatta Kadın”, Prof. Dr. Yıldız Tümerdem”in “Sağlıkta Kadın” ve Dr. Öğr. Üyesi Mehtap Civir”in ise “Hukukta Kadın” konulu konuşmalarının ardından katılımcılar plaket takdim edildi.Yeni Yüzyıl Üniversitesi'nden Polonya'ya Uluslararası Ziyaret...

13-17 Mayıs 2013 tarihlerinde üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Erasmus Kurum Koordinatörü Prof. Dr. Günseli İşçi Polonya’nın Katowice şehrinde yer alan Higher School of Labour Safety Management (WSZOP) Filoloji Bölümünde dersler verdi, Rektör’ün ve Mütevelli Heyeti Başkanı’nın katıldığı toplantıda Yeni Yüzyıl Üniversitesi’ni tanıtan bir sunum yaptı ve iki kurum arasında uluslararası işbirliği projelerine yönelik görüşmelerde bulundu.
Haberin Polonya Üniversitesinde Yayınlanan Linki İçin Tıklayınız...
3. KADIN YAZARLAR SEMPOZYUMU : SUAT DERVİŞ


İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi, İstanbul: 4 – 5 Nisan 2013

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi tarafından düzenlenen 3. Kadın Yazarlar Sempozyumu Türk Edebiyatının özgün yazarlarından Suat Derviş’e adanmıştır.

Sempozyumda, Suat Derviş’in eserlerini, yazarlığını ve çağdaş Türk Edebiyatı içindeki yerini çokdisiplinli bir platformda yeniden okumayı, tartışmayı ve değerlendirmeyi amaçlıyoruz. Türk edebiyatı, karşılaştırmalı edebiyat, feminist teoriler, çeviribilim, tarih, sosyoloji, psikoloji, felsefe, antropoloji, siyaset bilimi, film incelemeleri vb. farklı alanlardan yaklaşarak Suat Derviş’in yapıtları üzerinden edebiyat, tarih ve kültür çözümlemeleri yapmanın hem Suat Derviş’in eserlerine yeni pencereler açacağı, hem de Türkiye’deki edebiyat eleştirisine katkıda bulunacağı inancındayız.

Ayrıca, yazarın popüler kültüre de girmiş olan eserleri, örneğin Türk sinemasının kült filmlerinden biri haline gelmiş olan Fosforlu Cevriye, popüler kültür incelemelerine zemin hazırlamaktadır. Dolayısıyla, bu sempozyumda Derviş’in edebi eserlerinin incelenmesinin yanısıra bunların popüler kültür tarafından farklı dönemlerdeki uyarlamalarının, üretildikleri dönemin siyasal, toplumsal, toplumsal cinsiyetçi bakış açılarını nasıl yansıttığının ele alınacağını umuyoruz. Sunumlar için önerilen çerçeve aşağıdaki gibidir, ancak yalnızca belirtilen başlıklarla sınırlı değildir:

• Suat Derviş ve Türk modernleşmesi
• Eylemci bir Yazar olarak Suat Derviş
• Türk Edebiyatı Kanonu ve Suat Derviş
• Türk Toplumsal Gerçekçiliği ve Suat Derviş Edebiyatı
• Derviş’in Eserlerinde Sınıf ve Toplumsal Cinsiyet
• Derviş’in Kadın Hareketiyle Sanatsal ve Edebi İlişkileri
• Suat Derviş ve Popüler Kültür
• Derviş’in Eserlerinin Uyarlamaları – Fosforlu Cevriye
• Türk Sineması ve Fosforlu Cevriye
• Türk Sinemasında Kadın Portreleri ve Fosforlu Cevriye
• Suat Derviş’in Eserlerinde İstanbul - Fosforlu’nun Galata’sı

Sempozyuma katılmak isteyen akademisyen, yazar ve araştırmacıların bildiri özetlerini (yaklaşık 250 kelime) ve kısa öz geçmişlerini (bir paragraf) 28 Aralık 2012 tarihine kadar aşağıdaki e-posta adresine göndermelerini diliyoruz.

E-posta: s.dervissempozyumu@yeniyuzyil.edu.tr

Sempozyumda sunulacak bildiriler daha sonra kitap halinde yayına hazırlanacaktır.