EN
Anasayfa / Haberler
“Grafiş” Sergisi ve Kısa Öyküler Kısa Yaşamlar Dinletisine İlgi Yoğundu

Küratörlüğünü Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Ümran Özbalcı Aria’nın yaptığı, afiş tasarımını ise Araş. Gör. Merve İlhan’ın hazırladığı “Grafiş” isimli serginin açılışı Koridor Galeride yapıldı.

Dr. Öğr. Üyesi Özbalcı Aria, sergiye ilişkin yaptığı açıklamada “Günümüzde insanları çevreleyen resimsel imgelerin günlük yaşamdaki etkisi yeni bir iletişim ve resimsel metafor oluşturuyor. Bu bağlamda afişler bizi çok etkiledi. 70x100 boyutunda basılmış olan bu imajlar üzerinde resimsel bir müdahale ile çalışmalara koyulduk. Çalışmalarda afişin renk, desen, form ve tipografik alt yapısına akrilik boya uygulayarak yeni bir biçim oluşturmaya çalıştık” ifadelerinde bulundu.

Koridor Galeri’nin açılışı 15 Nisan Dünya Sanat Gününe denk geldiği için, Sahne Sanatları Bölüm Başkan V. Dr. Öğr. Üyesi Çiğdem Kılıç’ın yazıp okuduğu “Kısa Öyküler Kısa Yaşamlar” adlı dinleti izleyicilere sunuldu. Kadına yönelik şiddet eylemlerinin anlatıldığı dinleti, Öğr. Gör. Kutup Ata Tuncer’in piyano ile eşliğiyle gerçekleştirildi.

Dr. Öğr. Üyesi Kılıç konuşmasında öyküleri yazma sebebini şu sözlerle açıkladı: “Sanatçı duyarlılığımızı akademisyen kimliğimizle buluşturarak incelikle yüreklere ulaşabilmek için, “Kadın Cinayetleri” diye bir tanım dilimize yerleşmesin diye, kısa yaşamlar yerine, mutlu, huzurlu ömürler olsun diye, Özgecan, Münevver adları cinayet haberlerinde değil, bilim, sanat dolu başarılarda anılsın diye, “Aşk” bir katilin adıyla aynı cümlede geçmesin diye kısa öyküler yazdım, kısa yaşamlar için…”