EN
Anasayfa / Akademik / Fakülteler
Aktivite ve Duyurular
İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Öğrencileri Sağlık Sistemini Masaya Yatırdı
title

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü dördüncü sınıf öğrencileri, sağlık sisteminin incelendiği mezuniyet projesini tamamladı.  

Dr. Öğr. Üyesi Emrah Konuralp’in koordinatörlüğünde “Kamusal Sağlık Hizmeti Sunumunun Yansımaları” konulu proje kapsamında 5 bin katılımcıya anket uygulandı. İstanbul’un Avrupa yakasında bulunun tüm devlet hastanelerinde yapılan saha çalışmasında çeşitli meslek ve gelir gruplarından 25-65 yaş arası 5 bin İstanbullunun sağlık hizmetlerine yönelik yaklaşımları incelendi.

Projenin amacıyla ilgili olarak Dr. Öğr. Üyesi Konuralp şunları kaydetti: “Sosyal politikanın en önemli bileşenlerinden biri olan sağlığın bir kamusal hizmet olarak sunulması sosyal devlet olmanın gereğidir. 1970’lerin sonlarından itibaren geleneksel sosyal devlet anlayışının neoliberal yapısal uyum politikaları doğrultusunda dönüşerek kamusal hizmetlerin sunumunda özel sektörden de tedarikin sağlanması gibi yeni uygulamalar bu hizmetlerin piyasalaşmasını beraberinde getirmişti. Türkiye’de de özellikle 2003 yılında uygulamaya konulan ‘Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın hedeflerine bakıldığında bu yöndeki eğilimler göze çarpmaktadır. Bu proje çalışmasıyla, İstanbul’da özel hastaneleri tercih edemeyen orta ve dar gelir gruplarından insanların sağlık hizmetlerine erişimlerinde karşılaştıkları sorunlara dikkat çekmek amaçlanmıştır.”

Randevu sisteminin nasıl işlediği, sağlık güvencesi sisteminin yapısı, en çok hangi sağlık kurumlarının tercih edildiği, sağlık sorununa göre tercihin değişip değişmediği, sağlıkta karşılaşılan en önemli sorunların neneler olduğu, sağlıkta dönüşüm programının getirdiği değişikliklerin hizmet alanlarca nasıl karşılandığı gibi konulara odaklanan proje, hem katılımcı sayısı hem de ele aldığı başlıklar açısından sağlık sistemi alanında yapılmış en geniş kapsamlı çalışma olarak dikkat çekiyor.  

Proje asistanı Neslihan Duran’ın yanı sıra projede görev alan araştırmacılar şöyle: Merve Dönmez, Ali Bulut, Mücahit Karataş, Canser Rayimoğlu, Göktuğ Tansel, Beyza nur Güler, Merve Herey, Çağla Türkarslan, Elif Sıla Yavuz, Kübra Atlı, Yasemin Koç, Savaş İşyar, Furkan Altay, Mustafa Emin Babalık, Esra Özarslan, Mehmet Emirhan Aydın, Canan Azman, Ömer Kılıç, Muahammet Halil Canbeyli.

Yayınlanma Tarihi : 3.5.2019
‘Dijital Gelecek’ Konferansında Yeni Teknolojiler ve Hayatımız Konuşuldu
title

Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü tarafından düzenlenen “Dijital Gelecek” başlıklı konferansta yeni teknolojilerin gelecekte insan hayatına nasıl etki edeceği konusu anlatıldı.

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Hüdayi Sayın tarafından düzenlenen “Dijital Gelecek” başlıklı konferansa Kale Grubu Şirketleri IT Sistem, Tedarik Yönetim Direktörü Alp Sert konuk oldu. Konferansta akademisyen ve öğrencilerimiz Endüstri 4.0, robot teknolojileri, üretimde dijitalleşme, otonom araçlar, yapay zeka, siber güvenlik ve sanal gerçeklik gibi konularda bilgilerini paylaşan Alp Sert’i büyük ilgi ile dinlediler.

Kale Grubu Şirketleri IT Sistem, Tedarik Yönetim Direktörü Alp Sert öğrencilere özellikle IT ve dijital teknolojilerin iş hayatındaki önemini anlatarak, “IT okur yazarlığı konusunda iş hayatına başlarken iyi bir yerde olmanız gerekiyor. Çünkü günümüzde birçok işi artık teknoloji ile yapıyoruz. Pazarlama, muhasebe gibi hemen hemen iş hayatıyla ilgili bütün alanlar IT üzerinden gidiyor. Ya bir program kullanmak gerekiyor, ya bir sisteme hakim olmak gerekiyor. Kurumlar ise bu yetkinliğe sahip olan çalışanları tercih ediyor. Dolayısıyla IT yetkinliği konusunda çalıştırmalı ve kendinizi geliştirmelisiniz. Böylece rakiplerinize karşı avantaj sağlamış olursunuz” dedi.  

Yayınlanma Tarihi : 29.4.2019
“Usa Academy” Konferansı
title USA Department of State, Illinois University, TUİÇ ve İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Liderlik Kulübü işbirliği ile “USA Academy” konferansında uzman ve uzman adayları 18 Mayıs 2015’de Alev Ofluoğlu Konferans Salonu’nda ABD tarihi, politikası ve ekonomisi ile ilgili sunumlarını gerçekleştirdi. Konferansa, Yıldız Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nurşin ATEŞOĞLU GÜNEY konuk olarak katıldı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektör Yardımcımız, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Yaşar HACISALİHOĞLU şöyle konuştu: Bizim için keyifli bir buluşmadır, en önemli yanı da tamamen sizin girişiminiz ve sizin davetiniz ile gerçekleşmiş olmasıdır. Üniversiteyi üniversite yapan iki farklı paydaşın kurduğu kuvvetli ilişkidir. Bu hoca ile öğrenci ilişkisidir. Dünyanın neresinde olursanız olun bu ilişkinin kalitesi o diplomaya verilen değerdir, katkı ve kıymettir. 14 haftalık akademik takvim, başarılabilecek zaman dilimi değildir. Rektörlük olarak, sizin de çabalarınızla 14 haftanın derinleşmesi ve zenginleşmesi için bu tür etkinlikleri destekliyoruz. Siyaset Bilimi ve Liderlik Kulübü Başkanı Emre Akçay başta olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum. 

Türkiye Uluslararası İlişkiler Çalışmaları’na (TUİÇ) çok teşekkür ediyorum. Bizden gelen daveti kırmayıp gelen Prof. Dr. Nurşin ATEŞOĞLU GÜNEY’e şükranlarımı arz ediyorum. 

Prof. Dr. Yaşar HACISALİHOĞLU konuşmasını şöyle sürdürdü: “Uluslararası sistem nereye gidiyor? Uluslararası sistem bugün soğuk savaş dağıldıktan sonra bir türlü belli bir düzene gelmedi. Bu dağınıklığın büyük ölçüde tüm Ortadoğu üzerinde, Suriye’de Irak’ta Libya’da Yemen’de yaşandığını görüyoruz. Bu aslında Körfez Ülkelerine de yayılma eğilimi gösteren siyasi bir türbülans. Arap Baharı diye tarif edilen aslında Arap halklarının yüzyıllardır biriktirdikleri büyük bir isyanın dışavurumuydu. Konferans, önemli iniş çıkışların yaşandığı bir döneme denk geliyor. O açıdan herkesin her kesimin bu konuda kafa yorarak dünya nereye gidiyor? Dünya gelecek açısından bir barışa mı gidiyor yoksa bu savaş ve şiddet cenderesinden çıkamayacak mı? Sorularına yanıt araması gerekir. Aslında yanıt, Ortadoğu üzerinden verilebilir. Bu sebeple bu konferansın özel bir önemi var.” 

Türkiye Uluslararası İlişkiler Çalışmaları Başkanı (TUİÇ) Halime Gümüş şöyle konuştu: USA Academy Projesi’nin 2. aşamasını gerçekleştireceğiz. İlk aşamasında Amerika tarihi, siyaseti, dış politikası ve ekonomisine yönelik 4 haftalık bir eğitim programı düzenledik. 

2. aşamasını gerçekleştirdiğimiz bugün ise Prof. Dr. Nurşin ATEŞOĞLU GÜNEY hocamızın ve uzman adaylarımızın sunumlarını dinleyeceğiz. 3. aşamasını ABD üzerine çalışma yapan düşünce kuruluşları ve konsolosluk ziyaretlerini gerçekleştireceğiz. 4. aşaması ise bu konferansta sunulan bildirilerin kitapçık olmasıdır. 

Siyaset Bilimi ve Liderlik Kulübü Başkanı Emre Akçay’ın açılış konuşmasından sonra aşağıdaki sunumlar gerçekleşti. 

ABD’nin Körfez ve İran Politikası- Prof. Dr. Nurşin Güney (Yıldız Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı) 

ABD Dış Politikası –Uğur Eracil (İstanbul Üniversitesi) 

ABD Dış Politikasında Soğuk Savaş Dönemi –Enes Koru (İstanbul Üniversitesi) 

ABD’de Ermeni Diasporası ve Obama Dönemi ABD-Türkiye İlişkilerine Etkileri-Melek Gedikbaş (İstanbul Üniversitesi) 

ABD Tarihi –Deniz İstikbal (İstanbul Üniversitesi) 

ABD’de İslamofobi – Ali Emre (Marmara Üniversitesi) 

ABD’de Başkanlık Seçim Sistemi-Selim Uysal (Fatih Üniversitesi) sunumlarını gerçekleştirdi. 
Yayınlanma Tarihi : 20.5.2015
İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Çözüm Sürecinin Ülkemize Getireceği Artıları ve Eksileri Konuştu
title İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sayın Abdurrahman Kurt’un konuşmacı olarak katıldığı söyleşiye ev sahipliği yaptı. Alev Ofluoğlu Konferans Salonu’nda düzenlenen söyleşide İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Azmi Ofluoğlu, Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı Umut Tahir Güneş, Rektör Prof. Dr. H. Hüsnü Gündüz, Rektör Yardımcısı ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, akademisyenler ve çok sayıda öğrenciler hazır bulundu. 

Açılış konuşmasını yapan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, şunları söyledi: Bir üniversite değer ürettikçe değerli kılınabilir. Ürettiği değerleri toplumla paylaşırsa, milletine devletine ve geleceğine sahip çıkarsa değerli olur. Bilgi akışını sağlamak için öğrencilerin bu tür istekleri bizim için çok önemlidir. Öğrenci konseyinin düzenlediği etkinliğin konusu da konuğu da son derece kıymetli. Meseleye siz sahip çıkın, etkinlikler sizin bilgi ihtiyacınız doğrultusunda olsun istiyoruz. Üniversitenin değer üretmesi açısından bu tür buluşmaların sayılarının artması çok önemli. Türkiye 30 yılı aşkın bir süredir bu sıkıntı ile boğuşuyor. Bu sıkıntının çeşitli senaryoları, oyun yazıcıları ve tarafları vardır. İlk defa bir umut doğdu. Bu umut, bu toprağın çocuklarının yeşerttiği bir umuttur. Hiçbir evi diğer eve düşman kılmadan, kardeşlik hukukumuzu hatırlayarak, aynı inancın aynı kültürün evlatları olarak biz kavgayı değil barışı seçmeliyiz. Bu topraklara yakışanın barış olduğunu ispatlamak üzere büyük bir sürecin içindeyiz. Bu barış sürecinin en kuvvetli yanı ise sürece bu toprağın evlatlarının sahip çıkmasıdır. Her tür provokasyona da açıktır bu süreç. Barış içinde kardeşçe, bu ülkenin Anadolu’nun yükselişinin önündeki tüm engellerin ortadan kaldırılması gerek. Bir çakıl taşının yerini değiştirmeden, sadece bulunduğumuz coğrafyanın değil bize sempati duyan, inanç sınırlarımız, kültür sınırlarımız, tarih sınırlarımız, ekonomik sınırlarımız, ticari sınırlarımızla bu yükseliş Anadolu’nun bundan sonrası için geleceğinin parlak olacağının, aydınlık olacağının müjdesidir. Çözüm bir çözülmeyi getirmeden gerçekleşmelidir. Bu söyleşinin düzenlenmesinde emeği geçen başta öğrenci konseyi başkanı Akın Terzioğlu olmak üzere hepinizi tebrik ediyorum. 

Söyleşinin konuğu Milletvekili Sayın Abdurrahman Kurt konuşmasına Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nde olmaktan mutlu duyduğunu belirterek şunları söyledi: İçinizde muhtemelen çok değişik siyasi görüşleri olanlar vardır. Birbirimizi dinlemeyi, anlamayı öğrenmeye çalışmazsak, bizim kavgalarınız üzerinden bizi yönetmeye çalışacaklardır. Öğrenciliğimden bu yana edindiğim en büyük tecrübe budur ve bunu sizinle paylaşmak istiyorum. 

Abdurrahman Kurt konuşmasını Ali Şeriati’nin “Medeniyet ve Modernizm” adlı kitabından alıntılar yaparak şöyle sürdürdü: “Ne bizi bilen ne de bizim bildiğimiz insanlara karşı savaşlara sürüklediler bizi. Bir düşünüre göre bir savaş, birbirlerini tanımayan fakat birbirlerini çok iyi tanıyan insanlar adına iki gurubun yaptığı harplerdir.” 

Kurt, tarih boyu hiçbir şeyin değişmediğinin altını çizerek konuşmasına devam etti ve ‘çözüm süreci’ kapsamında Akil Adamlar Heyetinde Anadolu’yu gezilerinde halk ile sohbetlerini anlattı. Söyleşi daha sonrasında da öğrencilerin yoğun sorularıyla devam etti. 

Söyleşinin sonunda Milletvekili Sayın Abdurrahman Kurt’a Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı Umut Tahir Güneş ve Öğrenci Konseyi Başkanı Akın Terzioğlu tarafından çiçek ve plaket takdim edildi. 

Yayınlanma Tarihi : 15.4.2015
1 2 3