EN
Anasayfa / Akademik / Yüksekokullar
Aktivite ve Duyurular

Çocuk Gelişimi Programı Öğrencileri Bolluca Çocuk Köyü’nü Ziyaret Etti

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Çocuk Gelişimi Programı öğrencileri, Koruncuk Vakfı Bolluca Çocuk Köyü’nü ziyaret ederek orada yaşayan çocuklara hediyelerini sundular.

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Çocuk Gelişimi Programı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Yasemin Acar Çiftçi ve bölüm öğrencileri, sosyal sorumluluk projesi kapsamında Koruncuk Vakfı Bolluca Çocuk Köyü’ne gittiler. Öğrenciler ziyaret sırasında bütçesini kendileri karşıladıkları hediyeleri burada yaşayan öğrencilere sundular. Koruncuk Vakfı Bolluca Çocuk Köyü yöneticileri kendilerini ziyaret eden İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi akademisyen ve öğrencilerine bu ziyaretten dolayı teşekkürlerini sundular.


Optisyenlik Programı Öğrencilerimiz Mesleğe Hazırlanıyor

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Optisyenlik Programı öğrencilerini mesleğe hazırlamak amacıyla gerçekleştirilen eğitim çalışmaları devam ediyor. Öğrenciler 2017-2018 Eğitim-Öğretim döneminde Optisyenlik Program Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Deniz Ekşi, Öğr. Görevlileri Engin Özdemir ve Naz Esin Başkan’ın öncülüğünde Optik üretimi yapan firmaları ve bir göz kliniğini ziyaret ederek eğitim aldılar. Öğrenciler eğitim çalışması kapsamında ilk olarak Sezer Plastik firmasını ziyaret ederek gözlük çerçevesi yapımı aşamalarını yerinde gördüler. Öğrenciler burada yetkililerden üretim hakkında eğitim de aldılar. Öğrencilerin bir başka eğitim aldığı kurum ise Seiko Optical Europe gözlük camı firması oldu. Öğrenciler burada da gözlük camı yapımı aşamalarını yerinde görerek gerekli eğitimi aldılar. Esenyurt Özel Avrupa Tıp Merkezi’nin Göz Hastalıkları kliniğini de ziyaret eden öğrenciler, gezi sırasında göz ölçümünde kullanılan aletlerin kullanımı, hasta muayenesi, reçete yazılımları ve kontakt lens uygulamaları gibi konular hakkında eğitim aldılar. İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Optisyenlik Programı Dr. Öğr. Üyesi Ayhan Önal “Öğrencilerimiz bu tür uygulama gezileriyle faydalı bilgiler edinmekte ve bu bilgiler meslek hayatlarında kendilerine ışık tutmaktadır” dedi. Öğrenciler ise eğitimleri sınasında sahada kazandıkları tecrübelerin önemine dikkat çekerek, eğitimlerini tamamlayarak iş hayatına adım attıklarında zorluk çekmeyeceklerini söylediler.


Optisyenlik Programı Öğrencilerinden Optik Cam Fabrikasına Ziyaret

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Optisyenlik Programı öğrencilerinin mesleki kazanımlarını geliştirmek için başlattıkları saha eğitimi çalışmaları sürüyor. Geçtiğimiz günlerde optik çerçeve üretimi ve göz kliniği saha eğitimlerini tamamlayan Optisyenlik Programı öğrencileri bu kez Seiko Optical Europe Firmasını ziyaret ederek optik cam üretiminin gerçekleşme safhalarını yerinde gördüler. Optisyenlik Programı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Deniz Ekşi, Öğr. Gör. Engin Özdemir ve Öğr. Gör. Naz Esin Başkan eşliğinde firmayı ziyaret eden öğrenciler burada firma yetkilileri tarafından bilgilendirilerek kısa bir eğitimden geçtiler.


Optisyenlik Bölümü Öğrencilerimiz Optik Çerçevenin Üretim Aşamalarını Yerinde Gördüler

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Optisyenlik Programı öğrencileri, meslek hayatına hazırlık çalışmaları kapsamında branşlarıyla ilgili çalışmalara yoğun bir şekilde devam ediyor. Optisyenlik Programı 2. Sınıf öğrencileri bu kapsamda Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Optisyenlik programı Program Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Deniz Ekşi, Öğr. Gör. Engin Özemir ve Öğr. Gör. Naz Esin’in organizasyonuyla Sezer Plastik firmasını ziyaret ettiler. Öğrenciler gezi sırasında yetkililerden optik çerçevenin üretim aşamaları konusunda bilgi aldılar. Optisyenlik Programı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Deniz Ekşi, öğrencilerin gezi sırasında “Optik çerçeve nasıl yapılır?” sorusuna cevap aldıklarını belirterek, “Öğrencilerimiz bu gezide meslek hayatlarında kendilerine faydalı olacak bilgilerle donandılar” dedi.


Optisyenlik Programı Öğrencileri Göz Kliniği Pratiği Yaptı

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Optisyenlik Programı öğrencileri meslek hayatına hazırlık kapsamında bir göz kliniğini ziyaret ederek, burada yapılan çalışmaları yerinde gördü. Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Optisyenlik Programı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Deni Ekşi, Dr. Öğr. Üyesi Ayhan Önal ve Öğr. Görevlisi Engin Özdemir’in organize ettiği gezide Optisyenlik Programı 1. Sınıf öğrencileri Esenyurt Özel Avrupa Tıp Merkezi’nin Göz Hastalıkları uzmanlarından bilgi aldı. Öğrenciler gezi sırasında göz ölçümünde kullanılan aletlerin kullanımı, hasta muayenesi, reçete yazılımları ve kontakt lens uygulamaları gibi konular hakkında bilgi sahibi oldu. Dr. Öğr. Üyesi Ayhan Önal “Öğrencilerimiz bu uygulama gezisinde faydalı bilgiler edinmiş olup, bu bilgilerin tümü kendilerine meslek hayatlarında ışık olacaktır” dedi.


Çocuk Gelişimi Bölümü Öğrencilerinden Renkli Sergi
İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencilerinin ‘Eğitim Materyali Geliştirme Dersi’ kapsamında hazırladıkları sergi büyük ilgi gördü.

Çocuk Gelişimi Bölümü 2. sınıf öğrencilerinin ‘Eğitim Materyali Geliştirme Dersi’ kapsamında yaptıkları el işi ürünler 1. Kat Fuaye alanında sergilendi. Öğretim Görevlisi Uzm. Sevtap Açıkgöz ile Öğretim Görevlisi Selda Önder’in rehberliğinde gerçekleşen sergide; öğrencilerin artık materyallerin değerlendirilmesi, eğitim amaçlı kostüm hazırlanması, bireysel farklılıklara saygı bebeklerinin örgü işi ile üretilmesi çalışmalarının neticesinde ortaya çıkan ürünler ile çocukta sanat ve yaratıcılığın geliştirilmesine yönelik hazırladığı ürünler yer aldı.

Sergi, akademik kadro ile öğrencilerimizden büyük ilgi gördü.


2016-2017 Öğretim Yılı SHMYO Oryantasyon Programı Yapıldı
İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu tarafından düzenlenen 2016-2017 Öğretim Yılı Oryantasyon Programı, Alev Ofluoğlu Konferans Salonunda, 27 Eylül 2016 Salı günü SHMYO Müdürü Prof. Dr. Ömer Bender’in açılış konuşmasıyla başladı. Öğr. Gör. Dr. Filiz Albayrak, ‘Üniversite Kültürü’ başlıklı konuşmasında ön lisansın önemi, üniversiteli olmanın kuralları, üniversite ve İstanbul kültürü hakkında bilgiler verdi. SHMYO Eğitim Koordinatörü Öğr. Gör. Uzm. Perihan EREN Bana, ‘Yeni Yüzyıl’a Hoşgeldiniz’ başlıklı sunumuyla öğrencilere SHMYO programları, kampüs, kütüphane ve sosyal alanlar, derslik ve amfiler, akademik takvim, mevzuat ve yasal zorunluluklar, öğrenci bilgi işlem sistemi, öğrenci işleri, ders alma ve danışman onayı, uzaktan eğitim dersleri, muafiyet ve sınavlar, mezuniyet koşulları konularını içeren kapsamlı bir bilgilendirme yaptı. Oryantasyon Programı, akademisyenlerin sahneye takdimiyle sona erdi.
SHMYO'da Açılacak Yaz Okulu Dersi Hk.
SHMYO102 Farmakoloji (T:3,U:0) AKTS:4

Dersi almak isteyen kurum içi öğrencileri Öğrenci Bilgi Sistemin'den ders seçimi yapmaları gerekmektedir. Kurum dışından gelen öğrenciler ise Üniversitemiz öğrenci işleri ile irtibata geçebilirler.


2016 Optik Konferansı Düzenlendi
İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Alev Ofluoğlu Salonunda 2016 Optik Konferansı düzenlendi. Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Optisyenlik Bölümü 2.Sınıf Öğrencilerinin organize ettiği etkinliğe katılım oldukça yoğun oldu.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının ardından SHMYO Müdürü Prof. Dr. Ömer Bender, optisyenliğin tarihi gelişimi hakkında çeşitli bilgiler verdi. Prof. Dr. Bender, “Optisyen” kelimesini “Göz doktoru tarafından refraksiyon kusuru tanısı konmuş hastalara, reçetelerine göre görme bozukluklarının giderilmesi veya hafifletilmesi için kullanılan optik gereçleri (gözlük camı, çerçeve, kontakt lens, kozmetik lens vb.) hastanın yüz yapısına göre seçmesine yardımcı olan, camların çerçeveye montajını sağlayan hazırlayan ve kontakt ve kozmetik lenslerin uygulanmasında da bilgi sahibi olan kişidir” şeklinde tanımladı.

1940-41 yıllarında gözlükçüler hakkında çıkartılan kanun hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Bender, bu sene ilk mezunlarını vereceklerini ifade etti.

Mikrofonu devralan TOOMAD (Tüm Optik ve Optometrik Meslek Adamları Derneği) Genel Başkanı Abdullah Aydın, William Shakespeare’in hayat hikâyesi ile sözlerine başladı. İstatistiki verilerin önemine dikkat çeken Aydın, Dünya Sağlık Örgütü’nün göz sağlığına ilişkin yaptığı araştırmalardan bahsetti. Toplam görme engelli sayısının 44.800.000 olduğunu belirten Aydın, ülkemizde bu sayının 1.000.000 olduğunu ifade etti. Öte yandan dünya çapında 322 milyon kişinin görme konusunda yetersizlik çektiğini vurgulayan Aydın, önlenebilir körlüğün ortadan kaldırılması konusunda küresel girişimlere ihtiyaç olduğunun altını çizdi.

Kürsüye davet edilen Opmar Optik Genel Koordinatörü Sertaç Karaca, “Optik Mağazacılıkta Satış ve Pazarlama” konulu sunumunu yaptı.

Karaca, Opmar’ın tarihçesine değinerek, Türkiye’de gözlük gelişimi hakkında bilgiler verdi ve yabancı firmaların Türkiye pazarına giriş süreçlerine değindi. Karaca, kendi personellerine yatırıp yaptıklarını, haftanın 3 günü Türkiye çapındaki şubelerinin çalışanlarını İstanbul’a çağırarak eğitimler verdiklerini belirtti. Reklam konusunu ele alan Aydın, reklamların tüketiciyi bilinçlendirdiğini ve sektöre olumlu etkisinin olduğunu ifade ederek, sektörde güven ve hizmetin önemine değindi.

Öğrencilere çeşitli ipuçları vererek sunumunu bitiren Aydın, “mezun olur olmaz hemen şirket açmayın, birkaç yerde çalışıp deneyim kazanın” dedi.

Çay ve kahve arasının ardından konferans İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ayşe Merve Uyar’ın sunumu ile devam etti. Uyar, öğrencilerle birlikte yaptıkları istatistiki bir deneyin sonuçlarını paylaşarak birçok firmanın işini eksik yaptığının altını çizdi. Hedef belirlemenin önemini anlatan Uyar, bilginin güç olduğunu söyledi.

Konferansın son konuşmacısı Optik Mağazalar Sahibi Cemil Uluışık, mesleğin tarihine ve eğitimsiz kişilerin sektördeki yerlerine değindi. Kanun ve yasalar hakkında bilgiler veren konuşmacı, yaptığı bir video gösteriminin ardından mağaza açmak için gerekli olan belgeler ve resmi işlemlerden bahsederek sunumunu sonlandırdı.T.C. İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Optik Konferansı (02.05.2016)
Adres:
T.C. İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Topkapı Dr. Azmi Ofluoğlu Yerleşkesi, Alev Ofluoğlu konferans salonu

Program:
12:30-12:55 Kayıt, Kokteyl
12:55-13:00 Saygı Duruşu, İstiklal Marşı
13:00-13:45 Abdullah AYDIN (TOOMAD Genel Başkanı)
"Dünyada ve Türkiye'de Optisyenlik ve Optometri"
13:45-14:30 Sertaç KARACA (OPMAR Optik Genel Koordinatörü)
"Optik Mağazacılıkta Satış ve Pazarlama"
14:30-14:50 Çay, Kahve Arası
14:50-15:35 Ayşe Merve UYAR (İYYÜ Öğr. Gör.)
"Optisyenliğe Genel Bakış"
15:35-16:20 Cemil ULUIŞIK (Optik Mağazalar Sahibi)
"Optik Mağaza Açılış Prosedürleri"
* Katılım Ücretsizdir

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Kurum Dışı Yatay Geçiş Listesi İçin Tıklayınız...

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Kurum İçi Yatay Geçiş Listesi İçin Tıklayınız...

Essilor Opak Optik Optisyenlik Programı öğrencilerimizi ağırladı.
İstanbul Yeni Yüzyil Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Optisyenlik 1. ve 2.sınıf öğrencilerimiz, Öğr.Gör. Onur Karakuş ve Öğr.Gör. Ayşe Merve Uyar Esenkal hocalarımız ile birlikte Essilor Opak Optik firmasını 23.03.2016 tarihinde ziyaret ettik. Öğrencilerimize firmanın Operasyon Müdürü Vedat Yılmaz' ın eşliğinde cam üretim fabrikası gezdirildi. Cam nasıl üretilir, kaplaması nasıl uygulanır gibi camın bütün ​​​​​​aşamaları gösterildi ve eğitimleri verildi. Bunun yanı sıra Optik sektöründeki mevcut durum, sektörün eksikleri ve gelecekteki optisyenler bunu nasıl tamamlayabilirler, konulu seminer ile bilgi ve tavsiyelerde bulunuldu. Günün sonunda öğrencilerimize eğitim sertifikası dağıtıldı.

Bilim Günleri 5


Toplantı Tarihi: 6-7 Mayıs 2015

Son Başvuru : 20.03.2015

Bildiri Değerlendirme: 27.03.2015

Adres: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Topkapı Dr. Azmi Ofluoğlu Yerleşkesi, Alev Ofluoğlu konferans salonu

Not: Katılım Ücretsizdir


Bilim ve sanat değer verilmedikleri ülkeleri terk eder. ”İbni Sina”

Bilimsel gelişmeler açısından 21. yüzyıl inanılmazdır. Bugün her türlü bilgiye her kaynaktan ulaşmak olasıdır. Bu bilgilerin arasından gerekli ve doğru olanı seçebilme de ayrıca bilgi ve beceri gerektirir. Bu nedenle bilgilerimizi yararlı ve etkili bir biçimde güncellemek, kendimizi geliştirmek adına bilimsel aktivitelerin içine erkenden daha öğrenciyken girmek çok önemlidir.

Bilimsel kongreler ve konferanslar bilgilerimizi sunmak, paylaşmak, geri bildirimleri almak açısından gereklidir. Etik değerlere uygun, düzgün bilimsel çalışmalarla yüksek standartlara ulaşma sağlanır. Geleceğimiz de bilimsel araştırmalarımızın başarısına dayanır. Araştırma ruhu bir hayat biçimidir ve dün yaptığımız şey bize hala çok iyi görünüyorsa, bugün yeterli değiliz demektir.

Öğretmenleriniz olarak bizler, her zaman sizlerin yanında olacağız çünkü ülkemizin bilimsel geleceği sizin ellerinizdedir. Yeni Yüzyıl Üniversitesinde bu geleneksellik kazanan “Bilim Günleri” siz gençlerin katılımı ve değerli çalışmalarıyla bir fark yaratma durumundadır. Yeni yüzyıl Üniversitesi Bilim Günleri’ni düzenleyen komiteyi ve tüm katılan öğrencileri, değişik fakültelerden gelen sevgili öğrencileri ve destek veren tüm öğretim görevlilerini tebrik eder, onlara teşekkür ederim. Sizleri desteklemek bizim en önemli görevimizdir ve bu kongrede sizlerle buluşmaktan ve ev sahibiniz olmaktan onur ve mutluluk duyarız. Yeni bilimsel toplantılarda görüşmek dileğiyle, sevgilerimi ve saygılarımı sunarım.

Doç. Dr. Ömer BENDER
İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
SHMYO Müdürü


Her Şeker Tatlı Değildir
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu, Anestezi Programı 1. Sınıf öğrencilerimiz, 07.Mart.2015 Cumartesi günü “Her Şeker Tatlı Değildir” isimli proje çalışmaları için Bakırköy-Özgürlük Meydanı’nda semt sakinleri ile beraberdiler.

Danışmanları Öğr. Gör. Günseli Bankaoğlu ile birlikte, Diyabet Hastalığı (Şeker Hastalığı) ile ilgili bilgi ölçmek amacıyla anket çalışması yaptılar ve ankete katılmayı kabul edenlere bilmedikleri ya da yanlış bildikleri soruların doğru yanıtlarını vererek onları bilgilendirdiler ve ardından çiçek sunup “ŞEKERSİZ GÜNLER” dileyerek bir sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirdiler.


SHMYO Çocuk Gelişimi Programı Yeni Yıl ve Kış Temalı Çalışmaları...
Çocuk Gelişimi Programı II. sınıf Öğrencilerimizin Yeni Yıl ve Kış Temalı Çalışmaları ile Hocalarını Ağırladılar.

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Çocuk Gelişimi Programı II.sınıf öğrencileri , aldıkları dersler kapsamında artık materyalle yaptıkları yeni yıl ve kış temalı çalışmaları ile yaratıcı ürünler ortaya koyarak sınıflarında hocalarını ağırladılar.

Yeni bir yılın gelişini yaptıkları güzel yiyecekler, hazırladıkları şık bir masa ve hocalarına söyledikleri “Yeni yıl “şarkıları ile karşıladılar.


Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ISO 9001:2008 Belgesi Aldı...
İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, ISO 9001:2008 belgesi almaya hak kazandı. Yüksek Öğretim Kurumları’nda Akademik Değerlendirme ve Kalite Geliştirme Yönetmeliği’ne uygun olarak hazırlanan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu üniversitemiz misyon, vizyon ve ilkelerine uygun kalite anlayışını birimlerinde yaygınlaştırmak amacı ile ‘ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi’ belgesi almaya başvurdu.

‘Proks Belgelendirme’ kuruluşu tarafından yapılan denetimi başarı ile tamamlayan İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu TÜRKAK onaylı ISO 9001:2008 Belgesi almaya hak kazandı. İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu adına ISO 9001:2008 belgesi, Proks Belgelendirme Firması’nın Genel Müdürü Alper Öztürk tarafından Rektörümüz Prof. Dr. Hüsnü Gündüz’e verildi. Hayırlı olsun dilekleriyle belgeyi kabul eden Gündüz, diğer fakültelerin ve MYO’nun da en kısa zamanda ISO 9001:2008 belgesini almalarını beklediğini söyledi.
Ulusal Üniversitelerarası Ambulans Rallisi’nde Dereceye Girdik...
Öğrencilerimiz ‘Ulusal Üniversitelerarası Ambulans Rallisi’nde Dereceye Girdi…

İlk Üçüncü ve Dördüncü Ekip İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nden…

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu İlk ve Acil Yardım Bölümü öğrencilerimiz Paramedik Derneği’nin yarışmasında dereceye girdi. Paramedik Derneği İstanbul Komisyonu tarafından İstanbul Bakırköy Avrupa Komuta Kontrol Merkezi’nde ilk kez düzenlenen kısa adı ‘ÜNİRALLİ’ olan “Ulusal Üniversitelerarası Ambulans Rallisi” ne şehir dışından ve İstanbul’dan aynı bölümde okuyan üniversitelerin öğrencileri katıldı. Dörder kişiden oluşan 22 ekibin katıldığı yarışmada üniversitemizi temsilen İlk ve Acil Yardım Bölümü ve İkinci Öğretim Programı öğrencilerinden dörder kişilik iki ekip yarıştı. Medikal, Çevresel Aciller, Taşıma ve Travma olmak üzere dört etaptan oluşan yarışmada İlk ve Acil Yardım İkinci Öğretim programı 2. Sınıf öğrencilerinden Serdar Samet Sönmez, Şengül Yurtseven, Yılmaz Çaylıoğlu ve Ahmet Bilgin’in yer aldığı ekip üçüncülük ödülünü aldı. İlk ve Acil Yardım Bölümü 2. sınıf öğrencilerinden Çağatay Tekin, Reyhan Erdoğan, Ahmet Duran ve Kübra Gülkök’ün yer aldığı ekip de dördüncü olarak üniversitemizin gurur kaynağı oldu. “ÜNİRALLİ” Organizasyonu’nda üniversitemizi temsil eden öğrencilerimiz, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Bahattin Taylan ve İlk ve Acil Yardım Bölümü Program Başkanı Öğr. Gör. Tuğba Öztürk Yıldırım ile kazanmış oldukları kupalarını sunmak ve mutluluklarını paylaşmak üzere üniversitemiz Rektörü Sayın Prof. Dr. Hüsnü Gündüz’ü ziyaret ettiler. Rektör Prof. Dr. Hüsnü Gündüz, gençleri tek tek tebrik ederek, seneye birinciliği ve ikinciliği kazanacaklarına inandığını söyledi. Ziyaretin sonunda Rektör Gündüz, dereceye giren gençler ve hocaları ile birlikte fotoğraf çekildiler.

Ev Hanımları Çevre Bilinci Eğiticisi Oldu...
Türkiye’de ilk kez uygulanan “Evlerden Evrene Çevre Bilinci Projesi” çevre kirliliğini azaltmak konusundaki mücadelede toplumun yapı taşlarından biri olan kadının çevre bilincini artırarak ailede ve nihai olarak toplumda sağlıklı bir çevre oluşturmayı amaçlıyor.

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nde eğitimlerin verildiği proje Zeytinburnu Belediyesi'nin koordinasyonunda, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile ÇEVKO Vakfı ortaklığında hazırlandı. Projede görev alarak Zeytinburnu Belediyesi sınırları içerisinde bulunan kadınları eğitmeyi amaçlayan 30 kadının eğitimleri tamamlandı. Eğitim sonucunda sertifikalı birer çevreci olan kadınlar 5 Ocak 2015 Pazartesi günü başlayacak eğitimler ile ilçedeki kadınları eğitmeyi amaçlıyor.

Eğitici eğitimleri sürecinin keyifle sona erdiğini ifade eden Proje Koordinatörü İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Perihan Eren Bana, 30 kadının aldığı eğitimi sahada nasıl kullanacağı konusunda şu açıklamalarda bulundu: “ Ocak ayı başından itibaren eğitici eğitimi alan 30 kadının sahada eğitim vermeye başlayacak. Kadınlarımız, burada öğrendiklerini ev kadınlarına verdikleri eğitimler ile pratiğe dökmüş olacaklar. Öğrenci velileri okullara çocuklarını bırakmalarının ardından okullarda 3 yarım günlük eğitimler alacaklar. Böylelikle kadınlarımız çevre konusunda duyarlılık kazanacaklar.”

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın adına törene katılan Başkan Danışmanı Zehra Taşkesenlioğlu, konuşmasında çevreyi yeniden kazanmayı hedeflediklerini belirterek, “Geleceğimizi var eden geçmişi bizlere emanet eden anneler ile uzun bir yolculuğa çıktık. Yolculuğumuzu başlatırken üretenin, verimliliğin yeryüzünde tecellisini geliştiren kadınlarımızla çevreyi yeniden kazanma gayreti içindeyiz” dedi.

Vakıf olarak ambalaj atıklarının geri kazandırılması konusunda faaliyetlerde bulunduklarını söyleyen ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer, “23 yıldır sanayinin önde gelen firmaları tarafından kurulan ve ambalaj atıklarının Türkiye’de geri kazanımını destekleyen bunun sonucunda da bir sistemin kurulmasını sağlamak için çalışan bir vakıfız. Ana konularımız içinde özellikle gençlerin, ev hanımlarının bilinçlendirilmesi ve çevre ile ilgili farkındalık yaratılması ön plandadır. “Evlerden Evrene Çevre Bilinci Projesi”ni de büyük bir mutluluk ile kabul ettik. Proje vasıtasıyla Zeytinburnu sınırları içerisinde bulunan kadınlarımız çevre konusunda farkındalık kazanacak. Özellikle ambalaj atıklarının geri kazanımı konusu evlerimizde başlıyor. Bu da ancak kadınlarımızın bu konuda bilinçlenmesi ile mümkün olacaktır” dedi.

Çevre bilincinin kazandırılmasına yönelik ÇEVKO Vakfı çalışmalarına gönüllü destek veren Sanatçı Zeliha Sunal evdeki ambalajların nasıl değerlendirileceği konusunda katılımcılara bilgiler verdi. Evden ne kadar az çöp çıkarabilirsek o kadar çevreye yararlı olacağız diyen Sunal, “Zeytinburnu Belediyesi’nin bu çalışmasını çok kayda değer görüyorum. Ben evde önce eşimi eğitmekle başladım. Her çöpe attığını geri alıp farklı bir yerde biriktirdim. Bu ayrı yerde biriktirdiğimiz şeyler biz hanımlar tarafından farklı şekilde de değerlendirilebiliyor” ifadelerini kullandı.

Tören, proje kapsamında eğitici eğitimi alan 30 kadının sertifikalarını alması ve temsili kep atma töreni ile sona erdi.


Bağışlanan Her ‘ORGAN’, Filizlenen ‘CAN’dır...
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Tıbbi Görüntüleme Teknolojileri Programı öğrencilerinden Beste Gaspak, Zülal Tuğba Kılıç ve Kübra Korucu, Proje Uygulamaları dersi kapsamında Öğr. Gör. Uzman Gülhan Kalmuk’un koordinatörlüğünde ve İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Organ Bağışı Koordinasyon Merkezi İşbirliği ile “Bağışlanan her ‘ORGAN’, Filizlenen ‘CAN’dır” konulu konferans düzenledi.

Tıbbi Görüntüleme Teknolojileri Programı öğrencileri, proje uygulamaları dersi kapsamında Organ Bağışı’nın önemine dikkat çekerek farkındalık düzeyini arttırmaya çalıştılar.

Konferansın sonunda İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü tarafından kurulan stantta akademik ve idari kadro ile öğrencilerden organ bağışı ile ilgili kayıt alındı.Geri Dönüşüme Kadın Eli Değdi...
Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Evlerden Evrene Çevre Bilinci Projesi çerçevesinde İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi`ndeki kadınların eğitim programı dersine katıldı.

Çevre bilincini arttırmak ve gelecek nesillere sağlıklı bir çevre bırakabilmek için Zeytinburnu Belediyesi koordinasyonunda, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi ile ÇEVKO Vakfı ortaklığında hazırlanan projede kadınlara İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nde eğitim verilmeye başlandı.

İlk eğitim programına; Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Mütevelli Heyeti Kurucu Başkanı Dr. Azmi Ofluoğlu, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Hüsnü Gündüz, Zeytinburnu İlçe Milli Eğitim Müdürü Yakup Hayırlıoğlu, Rektör Yardımcısı ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu da katıldı.

İki etaptan oluşan “Evlerden Evrene Çevre Bilinci” projesi, ilk etapta 20 gönüllü kadın 1 hafta süreyle eğitim alacak. İkinci etapta eğitim alan bu 20 gönüllü kadın 2 sene boyunca Zeytinburnu’nda eğitimler vererek 5 bin kadına ulaşılması hedefleniyor. Eğitimlere kayıt olmak isteyen kadınlar Zeytinburnu’ndaki neredeyse her okulda bulunan iletişim koordinatörüne başvurabilecek. Eğitimler, Haziran 2016’ya kadar devam edecek. Projede “En Çevreci Kadın Yarışması”nda, çevreci kültürün oluşması ve enerji tasarrufu konusunda en fazla fayda sağlayan kadınlar, “En Dönüştürücü Kadın Yarışması”nda geri dönüşüm malzemelerinden yapılmış sanat eseri arasından en başarılı olanlar ödüllendirilecek. Ödüller arasında Akdeniz ve Ege turundan, çeşitli tatillere kadar birçok seçenek bulunuyor.

Burada olan birçok kadının bu program sayesinde üniversite ortamına girdiğinin altını çizen Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, ‘‘Çevre bilincini geliştirme, ayrışım, geri dönüşüm ve tasarruf konuları ile ilgili evlerde bir seferberlik başlatmanın gayreti içerisindeyiz. Türkiye’de planlı yapılaşma olmadığı için atıkları kaynağında ayrıştırmak gerçekten fiziki zorluklar ile karşı karşıya bırakıyor bizi. Evde hanımefendiler ayrışım yapıyor, kısmen beylerde yapıyor diyelim. Geri dönüşüm için atıkları ayrı kaplara koyuyor, bunların ayrı olarak toplanmaları çok zor. Biz belediye olarak son iki yılda bu ayrıştırılan atıkların satımıyla 750 bin lira kadar gelir elde etmiştik. Beş bin ev hanımına bu geri dönüşüm bilincini aşılamak istedik. Ben kadının elinin değdiği işin güzel olacağına inanıyorum” dedi.

Kullanılan içme sularının nasıl insan sağlığına zarar verdiğini İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Hüsnü Gündüz şu sözlerle açıkladı: “Gündüz evlerde kullandığımız çeşme suları bazen sert oluyor, bunun yumuşatılması için apartmanlarda yumuşatıcı sistemler kullanılıyor. Bizlerde bu kullandığımız su ne kadar yumuşak olursa o kadar iyi olduğunu söylüyoruz, hâlbuki değil yanılıyoruz. Çok yumuşak bir su ile elinizi sabunladığınız zaman sabun gitmiyor. Ancak çok uzun sure durulandığı zaman sabun gidiyor elinizden. Sonuçta temizleniyor ama elimizin duruladığımızı anlıyoruz, bir hissi var ama bulaşık makinesinin yok.

Yumuşak su ile yıkanan çamaşırların ve kıyafetlerin üzerinde kullandığımız temizlik malzemelerin kimyasalları kalıyor. Yumuşatılmış su ile makinede bu kimyasalları atmanız mümkün değil. Apartmanımızın veya sitemizin suyunu arıtıyorsak buna dikkat edelim. Mide kanserleri ve bağırsak kanserleri bize bu şekilde etki ediyor.”
Yeni Yüzyıl Üniversitesi Omurilik Felçlileri Derneği ile Ortak Dans gösterisi...
Engel Tanımayanlardan Dans Gösterisi…

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği tarafından hazırlanan Rüya ve Maskeler dans gösterisi ilk defa Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nde akademisyenlere ve öğrencilere sergilendi. Beğeni ile izlenen programda Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Oğuz Özyaral da dansçılarla birlikte gösteriye katıldı.

Empati yapıldığında birlikte aşılamayacak hiçbir engelin bulunmadığını anlatmayı amaçlayan; “Rüya ve Maskeler” adlı dans gösterisini üniversitemizin Alev Ofluoğlu Konferans Salonu’nda sergilendi. 5 ortopedik engelli, 1 işitme engelli, 7 engelsiz, toplam 13 dansçıdan oluşan dans ekibi ile 2 görme engelli ve 1 engelsiz müzisyenden grup canlı müzik eşliğinde gösteriyi gerçekleştirdi.

Gerçek yaşamdan esinlenerek oluşturulan, engellenerek yaşamaya zorunlu bırakılmış amatör bir dansçının, toplum baskısı olmaksızın özgürce ve dışlanmadan dans edebilmek için verdiği mücadelede karşılaştığı güçlükler dansla anlatıldı.

Sanat danışmanlığını koreograf Tan Sağtürk’ün yaptığı ve salondakilerin ayakta alkışladığı dans gösterisinin sonunda konuşan Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Başkanı Ramazan Baş, gösteriyi ilk kez Yeni Yüzyıl Üniversitesi akademisyenlerine ve öğrencilerine sergilediklerini belirtti. Ramazan Baş, üniversitenin sosyal sorumluluk projeleri konusundaki başarılı çalışmalara imza attığını ve hocalarının öğrencilerine de bu sorumluluk bilincini aşıladıklarının önemine dikkat çekti. Baş, konuşmasının sonunda Doç. Dr. Özyaral’a teşekkür plaketi verdi.

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü tarafından programı hazırlayan ekibe, dansçılara ve müzisyenlere teşekkür plaketi verildi.

Rüya ve Maskeleri Sergileyen Ekip;

Yazan: Ramazan BAŞ, Sanat Danışmanı: Tan SAĞTÜRK, Koreograf: Hakan CEYHAN, Dramaturg: Irmak BAHÇECİ, Müzisyenler: Linda KASO, Dr. Kerim ALTINOK, Dr. Selim ALTINOK

Dansçılar : Osman Ufuk ÇUĞLAN, Büşra TUFAN, Ahmet BARAN, Yavuz DİKBIYIK, Bülent PAMUKÇU, Emre ÖZTÜRK, Yiğitcan DAĞILGAN, Taliha Nilhan DURMAZEL, Selen AKDOĞAN, Deniz KİLİTOĞLU,
Evlerden Evrene Çevre Bilinci Projesi...
Türkiye’de ilk kez uygulanacak olan ‘’Evlerden Evrene Çevre Bilinci Projesi’’ ile 5 bin kadın çevre kirliliğiyle mücadele konusunda eğitim alacak.

Zeytinburnu Belediyesi'nin koordinasyonunda, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü, Yeni Yüzyıl Üniversitesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile ÇEVKO Vakfı ortaklığında hazırlanan "Evlerden Evrene Çevre Bilinci" projesiyle 5 bin ev kadınına eğitim verilecek. "Evlerden Evrene Çevre Bilinci" projesiyle ev kadınlarına çevre bilinci kazandırılması ve sosyal destek sağlanması amaçlanıyor.

İstanbul 75. Yıl Orta Okulu öğrencilerinin hazırladığı, Osmanlı temalı geri dönüşüm defilesi ile başlayan, ‘’Evlerden Evrene Çevre Bilinci Projesi’’ protokol imza töreni ve tanıtım toplantısı, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Zeytinburnu Belediyesi Başkan Danışmanı Zehra Taşkesenlioğlu, Yüzyıl Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Azmi Ofluoğlu Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Oğuz Özyaral, ÇEVKO Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Okyar Yayalar, ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer, , Zeytinburnu Belediyesi Kent Konseyi Kadınlar Meclisi’nden Gülmeni Gülen, İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Nurettin Aras, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Recep Akdeniz, Zeytinburnu İlçe Kaymakamı Ufuk Seçilmiş ve diğer davetlilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Projenin protokol imza töreni ve tanıtım toplantısında konuşan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, çevreye kirliliğine duyarlılığı artırmak istediklerini belirtti. Aydın, ‘Bu projede öncelikle atıkların kaynağında ayrıştırılmasıyla ilgili bir farkındalık oluşturacağız. Bunu da kadınlarımızla, annelerimizle yapmayı planlıyoruz. Zeytinburnu’nda 5 bin kadınımızı Yeni Yüzyıl Üniversitesi’yle beraber bir farkındalık eğitiminden geçireceğiz’’ dedi. Projeyle birlikte tasarrufu da artırmayı hedeflediklerini belirten Aydın, en fazla tasarrufu gerçekleştiren ve geri dönüşümde en fazla katkıda bulunan aileleri de ödüllendireceklerini söyledi.

Projeninin danışmanlarından Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Oğuz Özyaral ise, dünyada hiçbir şeyin çöp olmadığını, her şeyin geri dönüştürülebilir olduğunu vurguladı. Çevre kirliliği konusunda öncelikle ev kadınlarının bilinçlendirilmesi gerektiğini ifade eden Doç. Dr. Özyaral, ‘’Evin ekonomisini yönlendiren, alışverişi yapan kadının, yaptığı alışverişin ardından çıkacak atıkların çöplük olmadığını anlaması ve kullandığı ürünün arta kalan kısmının nasıl değerlendireceğini öğrenmesi çok önemli. Kadının, evinde yaptığı ekonominin sadece alışveriş bazında olmadığını bilmesi, kullandığı sudan tutun da, ürettiği ve tükettiği dengelerin ne olduğunu anlayabilmesi için bu projeye kadınlarla başlamak gerekti’’ dedi.

Projenin koordinatörlerinden olan Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Perihan Eren Bana ise, ‘’ Bu projenin çevre bilincinin yayılması konusunda çok faydalı olacağına inanıyorum. Kadının toplumdaki statüsünün yükseltilmesi ve ev hanımlarının çevre bilinci kazanması son derece önemli. Çevre bilinci aslında birçok vizyonu içinde barındırıyor. Biz bu projeyle birlikte kadınlara çevre bilinci aşılamakla birlikte, onları kültürel ve sosyal alanlarda da desteklemeyi amaçlıyoruz’’ şeklinde konuştu.

Toplantının konuk sanatçısı Zeliha Sunal, geri dönüşümle elde edilmiş bir ceket giyerek, çöpe bırakılan ambalaj ya da diğer atıkların çöp olarak görülmemesi gerektiğini katılımcılarla paylaştı ve bunların nasıl değerlendirileceğiyle ilgili bilgiler verdi.


2. Çocuk Şenliği... (23 Mayıs 2014)
"Üniversiteler arası ortak çalışma kapsamında Okan Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Çocuk Gelişimi Programı öğrenci ve öğretim görevlilerinin hazırlamış oldukları "2. Çocuk Şenliği"ne Üniversitemiz Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Çocuk Gelişimi programı I. sınıf öğrencileri ve öğretim görevlisi Funda Ayra ile birlikte dahil olduk. Bu çalışmada ortak paylaşımlar ve işbirliği önemli oldu.

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Üniversitemizde... (29 Nisan 2014)
"Üniversitemiz Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üye ve Görevlileri Doç.Dr.Oğuz Özyaral, Prof. Dr. Cüneyt Ulutin, Öğr.Gör.Dr.Filiz Albayrak, Öğr.Gör.Uzm.Funda Ayra, Öğr.Gör.Uzm.Gülhan Kalmuk tarafından 04-20 Aralık 2013 tarihleri arasında Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği, Ataköy yerleşkesinde TOFD üyelerine” motivasyon”, “zaman yönetimi”, “sunum becerileri”, “sınıf yönetimi”,” liderlik” konularını kapsayan "Eğitim Becerileri" programı uygulanmıştır. Çalışmaya katılan TOFD üyelerinin katılım belgelerinin kendilerine takdim edilmesi için 29.04.2014 tarihinde üniversitemiz Alev Ofluoğlu konferans salonunda bir tören düzenlenmiştir. Rektörümüz Sayın Prof. Dr.Hüseyin Hüsnü Gündüz’ün açılış konuşması, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Müdürümüz Sayın Doç. Dr. Oğuz Özyaral’ın konu ile ilgili konuşmasının ardından TOFD Başkan Yardımcısı Sayın Semra Çetinkaya ve Sayın Gizem MorovaYücel’in projeler ile ilgili renkli sunumları ile devam eden tören pek çok öğretim üyesi, öğrenciler ve değerli TOFD üyelerinin katılımı ile gerçekleşmiştir.

Bolluca Gezisi (26 Kasım 2013)
SHMYO Çocuk Gelişimi II. sınıf öğrencileri Öğr. Gör. Mukadder Karakaya, Öğr. Gör. Uzm. Ayşenur Curabeyoğlu ve Öğr. Gör. Funda Ayra ile birlikte sosyal sorumluluk projesi çerçevesindeve derslerinin uygulaması olarak, "Bolluca Çocuk Köyü"nü ziyaret ederek ,köyün işleyişi, çocukların eğitimleri ile ilgili yapılanlar konusunda yetkililerden bilgi almışlar ve köyde kalan çocuklar için yeni yıl öncesinde hazırlamış oldukları malzemeleri köy yetkililerine teslim etmişlerdir.

Çöpler Elbiseye Dönüştü… Mini Defile (29 Mayıs 2013)
Yeni Yüzyıl Üniversitesi SHMYO Çocuk Gelişimi Programı ve Özel Mutlu Çocuk Akademisi öğrencileri, Dünya Çevre Günü kapsamında yetişkin bireylere çevre konusunda duyarlılık ve farkındalık oluşturmak için "Çöpler Elbiseye Dönüştü" adlı bir mini defile düzenledi.

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Fuaye alanında gerçekleştirilen mini defile, Yeni Yüzyıl Üniversitesi SHMYO Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Cüneyt Ulutin’in açılış konuşması ile başladı. Program Özel Mutlu Çocuk Akademisi 4-5-6 yaş grubu öğrencileri ve Üniversitemiz Çocuk Gelişimi Programı öğrencilerinin birlikte hazırlayıp sundukları defile ile devam etti.

Çöp Materyallerinden oluşan malzemelerle yapılan Mini Defilede minikler kendilerinden beklenenden çok daha fazla performans sergilediler. Yaptıkları çalışmayı anlatan Çocuk Gelişimi Programı Öğretim Görevlisi Mukadder Karakaya, “Defileyi yapmaktaki amacımız yetişkin bireylere “Çevre” konusunda duyarlılık ve farkındalık oluşturmaktı. Defilemize kullanılan tüm materyaller atık ve artıklardan oluşmaktaydı. Aynı zamanda defiledeki her elbise anaokulu öğrencilerinin hayalini süsleyen, giymek istedikleri bir giysi idi. Bizde Çocuk Gelişimiz bölümü öğrencileri ile bahar dönemi boyunca malzemeleri topladık ve giysileri minik öğrencilerle birlikte tasarladık.” dedi.

Defilenin sonunda Özel Mutlu Çocuk Akademisi Müdürü Hayal Çalık, Öğretim Görevlisi Mukadder Karakaya ve Funda Ayra’ya teşekkür belgesi verdi.

En Özel Ve En Yetenekli Çocuklarımız Yeni Yüzyıl’da… (25 Nisan 2013)
Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Programı öğretim görevlileri koordinatörlüğünde, öğrenciler tarafından hazırlanan Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Çocukları ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında ‘Her Beden Bir Müzisyen, Her Beden Bir Orkestra’ isimli müzik ve dans gösterisi gerçekleştirildi.

Üniversitenin fuaye alanında yapılan etkinliğe Yeni Yüzyıl Üniversitesi SHMYO Müdürü Doç. Dr. Oğuz Özyaral, Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Ebru Tuncer Boon, Öğretim Görevlileri Mukadder Karakaya, Funda Ayra, Kutup Ata Tuncer, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Yöneticileri ve öğrenciler katıldı.

Programın açılışında konuşan Doç. Dr. Oğuz Özyaral, “Bu çocuklarımız çok harika, her şey burada bulunan en özel çocuklarımız için. Onları sevgiyle kucaklıyorum, iyi ki varsınız ve iyi ki geldiniz.” dedi.

Programın hazırlanmasında omurilik felçli çocuklarla uzun bir süre müzik ve beden dansı eğitimini gerçekleştiren Dr. Öğr. Üyesi Ebru Tuncer Boon, “Çok özel ve çok cesur çocuklarımız onlar, bütün provalarımıza özen, dikkat ve eksiksiz ekipmanlarla katıldılar. Birlikte yaptığımız provalardan büyük zevk aldım. Hepsiyle ayrı ayrı gurur duyuyorum.” şeklinde konuştu.

Öğretim Görevlisi Kutup Ata Tuncer’in piyanonun başına geçmesiyle birlikte Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği mensubu çocuklar, birbirinden güzel eserlere imza atarak dinleyicilerden beğeni ve büyük alkış aldılar. Ebru Tuncer Boon ve Kutup Ata Tuncer teşekkür plaketlerini Doç. Dr. Oğuz Özyaral’ın elinden aldı.“Engelliliği Anlamak ve Engellilikle Yaşamak” (17 Nisan 2013)
Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu tarafından “Engelliliği Anlamak ve Engellilikle Yaşamak” isimli bir seminer düzenlendi.

Üniversitenin Alev Ofluoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleşen seminere Rektör Prof. Dr. H.Hüsnü Gündüz, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Mukadder Karakaya ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Seminerin açılışında konuşan Rektör Gündüz yaşadığı bir hatırasını dile getirerek, “Aşını, eşini, işini seçebilirsin ama ananı, babanı, kendi yaradılışını seçemezsin.” diyerek engellileri anlamaya ve onlarla en iyi şekilde iletişim kurulması gerektiğine dikkat çekti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSEM Müdürü Bekir Köksal, “Hükümetimiz 2000li yıllardan bu yana engellilerle ilgili önemli çalışmalar yapmaktadır. Evde Bakım Hizmeti buna en güzel örnektir. Biz de İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak bir çalışma başlattık. Otobüs şoförlerinden öğretmenlere kadar engellilerle kimler daha çok muhatap oluyorsa onlara eğitim veriyoruz. Bu sayede engellileri anlamayı ve engellilerle yaşamayı insanlara öğretmiş oluyoruz.” dedi.

Konuşmaların ardından İSÖMX adını alan engelli gençlerden oluşan müzik grubu verdiği konser ile konuklara unutulmayacak keyifli dakikalar yaşattı. Konserin sonunda İSEM Müdürü Bekir Köksal, teşekkür belgesini SHMYO Öğretim Görevlisi Dr. Filiz Albayrak’ın elinden aldı.

“Perfüzyon Teknolojisi ve Perfüzyonistlik” Sempozyumu (11 Nisan 2013)
Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu öğrencileri tarafından düzenlenen Perfüzyon Teknoloji ve Perfüzyonistlik Sempozyumu gerçekleştirildi.

Üniversitenin Alev Ofluoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen sempozyuma Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. H. Hüsnü Gündüz, Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Demir Budak, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Oğuz Özyaral, Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Gerçekoğlu, Perfüzyonistler Derneği Yön. Kur. Bşk. Tamer SARI, Memorial Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof.Dr. Bingür SÖNMEZ, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sorumlusu Perfüzyonist Tolga ÖZTEMEL ve Perfüzyonist Abidin ÖZBEY ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı. Rektör H. Hüsnü Gündüz, “Böyle bir çalışma önümüze gelene kadar perfüzyonun ne olduğunu bilmiyorduk, öğrencilerimizin sayesinde öğrendik.

Biz gıda mühendisleri olarak yıllarca tereyağının kalbe zarar vermediğini açıkladık ancak çok az insan inandı. Bugün burada bizleri temize çıkardığı için gelen konuşmacılara ve öğrencilerimize gönülden teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi. Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Ameliyathane 2. sınıf öğrencilerinin düzenlediği Perfüzyon Teknolojisi ve Perfüzyonistlik Sempozyumu’nun açılışında konuşan SHMYO Müdürü Doç. Dr. Oğuz Özyaral, “Dersleri artık öğrencilerimize bıraktık, bu program da onların projesi ve sunumu oldu. Öğrencilerimiz artık akademik toplantılar düzenleyebiliyorlar. Onlarla gurur duyuyorum.” dedi.

Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Demir Budak, Bingür Sönmez’i performansıyla, sevecenliğiyle, hastalara yaklaşımıyla saygın bir insan olduğunu belirterek, “Türk kalp cerrahisinin önemli isimlerinden biridir. Türkiye’nin gururudur. Başarılarıyla bizleri onurlandırmıştır.” dedi. Yeni Yüzyıl Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Gerçekoğlu, Türkiye kalp cerrahisinin tarihçesini ve yapılan ilk ameliyatları, tıp tarihindeki önemini, perfüzyonun cerrahi açıdan destekleyen ameliyat geliştirilmesini ve kalp nakli operasyonlarını anlattı. Prof. Dr. Bingür Sönmez kalbi bypass ameliyatı için neler gerektiğini, hipotermi yöntemini, kalp-akciğer açık kalp ameliyatını, bu işe nasıl başlandığını ve nasıl ilerleme kaydettiklerini anlattı. Sönmez, seri olarak ilk özel açık kalp ameliyatını ve özel kalp cerrahisine girdiklerini, bu alanda da büyük ilerleme kaydettiklerini açıladı. Sempozyuma katılan Tolga Öztemel de, perfüzyonistlerin açık kalp ameliyatlarını, damar ameliyatlarını, organ nakillerinde cerrahi ekibin en önemli parçası olduğuna dikkat çekerek “Perfüzyonistler ameliyatlarda hayati önem taşımaktadır, Perfüzyon sırasında tüm detaylara dikkat edilmelidir.” dedi. Uzm. Tamer Sarı, perfüzyonist meslek tanımı toplantılarını, perfüzyon kanunu çıkmadan önce yapılan toplantılar ve alınan kararları, perfüzyonistin görev, yetki ve sorumluluklarıyla birlikte anlattı. Sarı, perfüzyonist eğitim ve sınavlarını, Avrupa da nasıl mücadele verdiklerini, yıllardır neler yaptığını, bu mesleğin saygınlığını nasıl kazanıldığını, teknisyenlikten profesyonelliğe geçişi, Avrupa ve Amerika da perfüzyonun günümüzdeki durumu konusunda bilgi verdi.

Perfüzyonist Abidin Özbey ise perfüzyonistin başlıca görevlerini, uzman ekiplerle işbirliği yaptıklarını, kalp-akciğer makinesi yönetimini ve iş olanaklarını anlattı. Sempozyumun sonunda katılımcılara plaketlerini SHMYO Müdürü Doç. Dr. Oğuz Özyaral ile Öğretim Görevlisi Gülhan Kalmuk verdi.
25. Kalp Haftası Programı (01 Nisan 2013)
07-14 Nisan 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 25. Kalp Haftası Programında Üniversitemiz SHMYO Müdürü Doç.Dr.Oğuz Özyaral"ın "Yaşamsal Boyutu ile Obezite" konulu konuşma ile katılacakları konferansın oturum başkanlığını Üniversitemiz SHMYO Çocuk Gelişimi Programı Öğretim Üyesi Prof.Dr.Yıldız Tümerdem yapacaklardır. 25. Kalp Haftası Programına Üniversitemiz SHMYO Çocuk Gelişimi Programı Öğretim Görevlileri Pedagog Funda Ayra, Psikolog Mukadder Karakaya ve ikinci sınıf öğrencilerinin "Sağlıklı Beslenme ve Spor ile İlköğretim Çocuklarımızın Kalp Sağlığını Koruma Görsel Eğitim Programı" ile ilköğretim okularına gidip akran eğitimi vererek katkıda bulunacaklardır. Ayrıntılı programın aşağıda bilgilerinize sunulduğu dizi konferanslara tüm öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimiz davetlidir.
“Otizmi Anlamak ve Otizmle Yaşamak” 28 Mart 2013
Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrencileri tarafından Otizm Farkındalık Semineri ve Konseri yapıldı. Öğrencilerin proje ödevi olarak aldıkları seminer ve konser muhteşem bir havada gerçekleşti.

Üniversitenin Alev Ofluoğlu Konferans salonundaki programa Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Demir Budak, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Oğuz Özyaral, Tohum Vakfı Destek Eğitim Koordinatörü Özel Eğitim Uzmanı Gökhan İnce, akademik personel ve öğrenciler katıldı.

“Otizmi Anlamak ve Otizmle Yaşamak” konulu seminerin açılış konuşması Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Demir Budak’tan geldi. Budak, otizmin bir eksik olmadığını aksine kişiye verilen bir özellik olduğunu belirterek, yıllar önce otizmi anlatan Yağmur Adam filmine değinerek, izlenmesi tavsiyesinde bulundu.

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Oğuz Özyaral, “Otizmin değerlerini taşıyan bireyleri topluma geri kazandırmak, otizmin ne olduğunu ve nasıl davranmaları gerektiği bilincini oluşturmamız gerekir.” dedi.

Tohum Vakfı Destek Eğitim Koordinatörü Gökhan İnce, otizmin nedenlerini, belirtilerini, sıklıklarını, öfke nöbetlerinin sebeplerini, ilgi davranış takıntılarını hazırlamış olduğu slayt sunumu eşliğinde anlattı.

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Tıbbi Laboratuar Programı öğrencisi Murat Hacıoğlu, hazırladığı sosyal sorumluluk proje kapsamında otizmin tarihçesini, otizmin belirtilerini, içe kapanıklık ve gelişimsel bozuklukların nasıl meydana geldiğini örneklerle anlattı.

Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Seçil Bal Taştan ise “Aile, Sosyal Çevre ve Otizm” konulu konuşmasını yapmak için kürsüye geldiğinde duygu dolu anlar yaşandı. Taştan, konuşmasına başlarken bir öğretim görevlisi olarak değil, otistik bir evladın annesi olarak bu programa katıldığını söyledi. Dr. Taştan, “Otizmle ilgili her ne kadar eğitimcide olsanız, otistik annesi olmak bambaşka bir duygu.” dedi. Taştan, otistik annesi olarak çocuğuna nasıl davrandığını, neler yaşadığını, sabrın ve kabullenmenin önemini iyi veya kötü hangi sürprizlerle karşılaştığını içtenlikle anlattı.

Programın sonunda T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesinden gelen bir ekibin verdiği konser izleyenlere unutulmaz.

Yaşlılara Saygı - Ömür Dediğin (26 Mart 2013)
Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nden Yaşlılara Saygı… Yaşlılara Saygı Haftası18-24 Mart çerçevesinde Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nde “Yaşlılara Saygı - Ömür Dediğin” adlı bir seminer gerçekleştirildi.

Alev Ofluoğlu Konferans Salonu’ndaki seminere Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Demir Budak, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Oğuz Özyaral, Yaşlı Bakımı Öğr. Gör. Dr. Filiz Albayrak, Doğa Bakımevi Koordinatörü Uzman Hemşire Vildan Kandemir ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Prof. Dr. Demir Budak, “Çok önemli bir haftayı yaşıyoruz; Yaşlılara Saygı Haftası. Ancak otobüste bile yaşlılara yer vermeyen bir nesil var şu anda. Genç nesil yaşlılara yeterince değer ve hizmet vermiyor.” dedi. Budak, yaşlıların hazan mevsimini yaşadıklarını ama kanlarında bahar mevsiminin dolaştığını söyledi.

Doç. Dr. Oğuz Özyaral ise, “Zaman çok hızlı geçiyor ve geçerken yaşın hiçbir önemi yok. Çünkü insan yaşlandıkça duygularıyla güzelleşiyor. Fiziki özelliklerin hiçbir anlamı kalmıyor.” dedi. ‘Yaşlı Bakımında Teknik Elemanın Yeri’ni anlatan Öğr. Gör. Dr. Filiz Albayrak, yaşlının çevresiyle, ailesiyle hatta hekimiyle arasındaki bağlantıyı sağlayan kişiler olduklarını söyledi. Ülkemizde Huzurevi ve Bakımevlerindeki Son Gelişmeleri değerlendiren Doğa Bakımevi Koordinatörü uzman hemşire Vildan Kandemir, “Yaşlı Bakım Teknikerlerinin yönetmeliklerde tanımı yer almamakta. Yaşlı Bakım Teknikerlerinin yapması gereken görevleri hemşireler yapmakta ya da bu mesleğe sahip olmayan başka kişiler yapmakta.” diye konuştu. Kandemir, “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yönetmelikle ilgili değişiklik yapmak üzere çalıştay düzenlediğini ve bu çalıştayda “Yaşlı Bakımı Teknikeri” iş tanımının, yönetmeliklerde yer alması için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi. Seminer “Yaşlı Bakımı” bölümü öğrencilerinin proje çalışmalarının sunumuyla son buldu.

Yaşlılara Saygı Haftası (25 Mart 2013)
Üniversitemiz Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Yaşlı Bakım Teknikerliği Programı Öğretim Görevlisi Zeliha OKUR ve öğrencileri tarafından "Yaşlılara Saygı Haftası" kapsamında düzenlenen "Ömür Dediğin" adlı seminer 26 Mart Salı günü 10:30-12:30 saatleri arasında üniversitemiz konferans salonunda gerçekleştirilecektir.

Rektörümüz Prof. Dr. H. Hüsnü GÜNDÜZ’ün açılış konuşmaları ile başlayacak olan seminere tüm Öğretim Üyeleri ve öğrencilerimiz davetlidir. Katılan öğrencilerimize "Katılım Belgesi" verilecektir.

Programın ayrıntılı bilgisi aşağıda sunulmuştur.


YAŞLILARA SAYGI SEMİNERİ

“ ÖMÜR DEDİĞİN ‘’

26 Mart 2013 Saat: 10:30–12:30

10:00-10:30 KAYIT

AÇILIŞ KONUŞMALARI

10:30 -10:40 Prof.Dr.H.Hüsnü GÜNDÜZ

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü

Doç.Dr .Oğuz ÖZYARAL

Yeni Yüzyıl Üniversitesi SHMYO Müdürü

10:40-11:00 Öğr.Gör.Dr.Filiz ALBAYRAK

Yeni Yüzyıl Üniversitesi ,Yaşlı Bakım Programı Öğretim Görevlisi

“Yaşlı Bakımında Teknik Elemanın Yeri”

11:00-11:30 Doğa Bakımevi Koordinatörü

Uzm.Hemşire Vildan KANDEMİR

“Yaşlı Bakım Teknikerliği , Ülkemizde Huzurevi ve Bakımevlerindeki Son Gelişmeler”

11:30- 12:30 Yaşlı Bakım Teknikerliği Bölüm öğrencileri proje çalışmaları sunumu.

Şiir dinletisi

Yaşlılık ve yaşam adlı video gösterisi

Huzursuz yaşlı adlı tiyatro gösterisi

Yaşlı bakım 1. Ve 2. Sınıf öğrencileri eşliğinde müzik dinletisi

12:30 KAPANIŞ
Çocuk Gelinler (06 Mart 2013)
Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Çocuk Gelişimi programı tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü çerçevesinde “Çocuk Gelinler” konulu bir seminer düzenlendi.

Üniversitenin Alev Ofluoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen seminere Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ersi Abacı Kalfoğlu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Oğuz Özyaral, Ameliyathane Hizmetleri Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Dr. Asuman Karaman, Mor Çatı Derneği Gönüllüsü Derya Özdemir ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Seminerin açılışında konuşan Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu; “Bugün çok önemli bir konudan bahsedeceğiz; “Çocuk yaşta yapılan evliliklerden.”. Kanunlara göre 18 yaşın altında yapılan her evlilik çocuk yaşta yapılan evlilik olarak belirtiliyor.” dedi. Hacısalihoğlu, ayrıca aile kurumunun kutsallığına da değinerek, “Aile kutsal bir kurumdur. En önemli kimliği ise anne kimliği, anne kutsallığıdır. Anne, kimliğini yansıtma konusunda yeterli imkânı bulamazsa aile kurumunun devam etmesi zorlaşır.” şeklinde konuştu.

“Sağlık ve Çocuk Gelinler” konulu konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkan Dr. Öğr. Üyesi Dr. Asuman Karaman; çocuk gelinlerle ilgili basında yer alan haberlerden ve erken yaştaki evliliklerden bahsetti. Erken yaşta yapılan evlilikten doğabilecek sağlık sorunlarına da değinen Karaman; “Mümkünse evliliklerin hepsini 18 yaşından sonra yapılması sağlık açısından daha iyi olacaktır.” dedi.

“Cinsel İstismar ve Çocuk Gelinler” konulu konuşmasında çocuk evliliklerin nedenlerinden ve ülkemizin bu konuda nasıl bir konumda olduğundan bahseden Prof. Dr. Ersi Abacı Kalfoğlu; “Çocuk evlilikler toplumdan topluma değişiklik gösterebilir.” dedi. Cinsel istismar konusuna da değinen Kalfoğlu; “Cinsel istismar sonucunda ise aklınıza bile gelmeyecek psikolojik sorunlar ortaya çıkabilir. Evden kaçabilir, intihar edebilir, alkol ve madde kullanmaya başlayabilir.” dedi.

Mor Çatı Derneği Gönüllüsü Derya Özdemir ise cinsel istismarın ve çocuk yaşta yapılan evliliklerin psikolojik etkilerinden bahsetti.

Seminer Çocuk Gelişimi 2. sınıf öğrencilerinin hazırladığı küçük bir gösteri ile sona erdi.Üniversitemizden Mavi Kapak Projesine Ciddi Destek (13 Şubat 2013)
Yeni Yüzyıl Üniversitesi ve TOFD Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’nin işbirliğiyle gerçekleşen "Omurilik Felci ve TOFD" konulu panelde, omurilik felcinin ne olduğu, nasıl ortaya çıktığı ve hayatlarına nasıl devam ettikleri konuşuldu.

Üniversite’nin Alev Ofluoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen panele, Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Gündüz, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Oğuz Özyaral, TOFD Genel Başkanı Ramazan Baş, Yönetim Kurulu Üyesi Semra Çetinkaya, Projeler Koordinatörü Gizem Morova Yücel ile çok sayıda akademik personel ve öğrenciler katıldı.

Panelin açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Hüsnü Gündüz, "İnsan sağlığının kıymetini ancak bir rahatsızlık yaşadığında anlıyor. Omurilik felci de hiç olmadık zamanda karşımıza çıkabilecek çok ciddi bir rahatsızlık. Böyle bir rahatsızlığı üniversitemizde düzenlenen panel ile gündeme getirilmesine ve öğrencilerimizin bu konu ile ilgili bilgilendirilmesinin önemli olduğuna inanıyorum." dedi.

Sokağın engellilerin yaşam standartlarına uygun hale getirilmesi için yapılan çalışmaların henüz istenilen boyutta olmadığına dikkat çeken SHMYO Müdürü Doç. Dr. Oğuz Özyaral, "Bizlerin de engellileri sosyal hayata kazandırmak için katkıda bulunmamız gerekiyor. Üniversite olarak TOFD’a destek olmak için bugünden itibaren mavi kapak toplama kampanyasına ciddi bir destek verme kararı aldık. Çünkü engelli arkadaşlarımızın her birinin tekerlekli sandalyeye ihtiyacı var." dedi.

TOFD Projeler Koordinatörü Gizem Morova Yücel ise omurganın ne olduğuna, omurilik felcinin hangi kazalarla ortaya çıktığına ve omurilik felçlilerinin hayatlarına nasıl devam ettiği ile ilgili bilgiler verdi. TOFD Genel Başkanı Ramazan Baş ve TOFD Yönetim Kurulu Üyesi Semra Çetinkaya ise nasıl omurilik felci olduklarını anlattılar.

TOFD Projeler Koordinatörü Gizem Morova Yücel, yaptıkları sosyal sorumluluk projelerini konuklara anlattı. Yücel, “Akülü Tekerlekli Sandalye Kampanyasını omurilik felçli insanların başkalarına muhtaç olmasını ortadan kaldırmayı hedefleyerek başlattık. Çünkü akülü tekerlekli sandalye insanları hayata bağlıyor. Bu konuda da Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nin bize destek olacağına inanıyoruz." şeklinde konuştu.

Panel sonunda TOFD Genel Başkanı Ramazan Baş, sivil toplumun, sosyal sorumluluk projelerine nasıl katkı sağlanabileceği konularında bilgiler verdi.


Üstün Zekalı ve Yetenekli Çocukların Eğitimi 1. Çalıştayı
16-17 Ocak 2013 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesinde gerçekleştirilen "Üstün Zekalı ve Yetenekli Çocukların Eğitimi 1. Çalıştayı"na Üniversitemiz Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Programı Öğretim Görevlileri Uzm.Funda Ayra ve Öğr.Gör. Mukadder Karakaya katılmışlardır.


21 Ocak 2013 tarihinde Üniversitemiz Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç.Dr.Oğuz Özyaral ile Öğretim Görevlileri Uzm.Funda Ayra,Uzm.AyşenurCurabeyoğlu veÖğr. Gör.Mukadder Karakaya Türkiye Omurilik Felçlileri Derneğinde (TOFD) gerçekleştirilen "İletişim" seminerine dahil olmuşlardır. Seminer sonrasında TOFD başkanı Ramazan Baş ile protokol yapılmıştır. İmzalanan protokol gereği Yeni Yüzyıl Üniversitesi her alanda ortak projeler oluşturmanın yanısıra "Kapak Toplama Kampanyası" nı yürüten yüzü olma misyonunu üstlenmiş bulunmaktadır.


24 Ocak 2013 tarihinde Üniversitemiz Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç.Dr.Oğuz Özyaral, Öğretim Görevlileri Uzm.Funda Ayra, Uzm.Ayşenur Curabeyoğlu "Fatih Belediyesi Yedikule Hayvan Barınağı"nı ziyaret ederek Gönüllü Barınak Yöneticisi Mimar Meral Olcay ile görüşülmüştür.Yapılan görüşme sonucu barınaktaki hayvanların acil ihtiyaçları (kuru yaş mama (köpek-kedi), süt, bisküvi, makarna, temizlik malzemesi, okunmuş gazete, kova ) şeklinde olduğu öğrenilmiş olup ihtiyaçlara destek olmak üzere üniversitemizde algı ve farkındalık oluşturmak üzere çalışmalar başlatılmıştır. Barınaktaki hayvanların öğretim üyelerimize gösterdikleri sevgi, ilgi ve ayrılırken koro halinde uğurlanmak duygusal anlar oluşturmuştur.


Dünya Radyoloji Günü (8 Kasım 2012)
Dünya Radyoloji günü konferansı Değerli konuşmacıların ve öğrencilerin katıldığı konferansta radyasyonun yararlarından ve zararlarından bahsedildi. Konferansta ayrıca, radyasyon hakkında doğru bilinen yanlışlar ve günümüz teknolojiyle radyasyonun ilişkisi irdelendi.
Çocuk Hakları Farkındalık (20 Kasım 2012)
Üniversitemiz Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Çocuk Gelişimi Programı Öğretim Görevlileri Funda Ayra, Mukadder Karakaya ve birinci sınıf öğrencileri tarafından Çocuk Hakları hakkında algı ve farkındalık geliştirmek için üniversitemizde bir etkinlik programı düzenlenmiştir. Üç ilköğretim öğrencisinin de destek verdiği programda anket çalışmaları, yüz boyama,satranç, puzzle, müzik, origami etkinlikleri ile renkli ve eğlenceli bir atmosferde çalışılmıştır.
Hayata Başlarken (3 Aralık 2012)
Yeni Yüzyıl Üniversitesi 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında “Hayata Başlarken” konulu program da “Down Sendromu” ele alındı.

Açılış konuşmasını yapan Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, “Engelsiz, eşit ve adil bir üniversite ve ülke olması için bu yolda buradayız.” dedi. Açılış konuşmasının ardından “Hayata Başlarken” konulu konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkan Yeni Yüzyıl Üniversitesi Engelli Uygulama Araştırma Merkezi (YUVAM) Müdürü ve Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İmer Okar, “Kromozomlar bizim kalıtsal mirasımızdır.

23+23=46 kromozom yani yeni bir insan demek. Bir kromozom eksik ya da fazla ne ile başlarsak başlayalım hayata tutunmalıyız.” şeklinde konuştu. Okar konuşmasında ayrıca down sendromlu bebekler ile normal bebeklerin anne karnındaki gelişimine de slâytlar eşliğinde anlattı. “Engelli yaşamın engelleri olmasın” adlı konuşmasında, Dünya Sağlık Örgütü’nün engelli tanımlarından ve Evrensel Beyanname’lerden bahseden Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Oğuz Özyaral, “Engellilerle yaşamayı, onları sevmeyi ve kucaklamayı öğrenmeliyiz.” dedi.

“Down Sendromu ve Genetik” konusuna değinen Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşegül Topal Sarıkaya, “40 yaş üstü down sendromlu insanlarda Alzheimer riskinin daha fazla olduğunu” söyledi. “Engellilere Yönelik Hukuki Düzenimiz” den bahseden Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Refik Korkusuz, Türkiye’de engelliler için 100’ün üzerinde kanun maddesinin yer aldığını ve devletin engellilere pozitif ayrımcılık yapmak zorunda olduğunu dile getirdi.

Programın ilk bölümünün kapanış konuşmasını yapan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Demir Budak, engelli olmanın ayıp ya da eksiklik olmadığını, asıl engelliyi hor görmenin ilkellik olduğunu vurguladı. Programın ikinci yarısında Down Cafe kurucusu Saruhan Singen, down sendromlu bireylerin istihdamı konusunda açıklama yaptı. Ayrıca BKM oyuncusu Hamdi Kahraman ve oyuncu Cenk Acerler, Down Cafe çalışanları ve aileleriyle sohbet ettiler.

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Çocuk Gelişimi programı öğrencileri ise konuklara çeşitli gösteriler sundu. Programın sonunda down sendromlu gençler konuklarla alkışlar eşliğinde 10. Yıl Marşı’nı söyledi.
Dünya AİDS Haftası kapsamında üniversitemizde önemli bir etkinlik gerçekleştirildi. (6 Aralık 2012)Engelleri Aşanlar Sempozyumu (13 Aralık 2012)
Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla Üniversitemiz Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu tarafından düzenlenen "Engelleri Aşanlar" Sempozyumu ve Kerim - Selim Altınok Kardeşler Söyleşisi katılımcılar için oldukça renkli geçti.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. H. Hüsnü Gündüz'ün konuşmasıyla başlayan sempozyum, Öğr. Gör. Funda Ayra, Dr. Öğr. Üyesi Yıldırım Gülhan ve Dr. Öğr. Üyesi Nezih Varol'un "İnsan Hakları, Hasta ve Sağlık Hakları" hakkında görüşlerini bildirmeleriyle devam etti.

Kerim - Selim Altınok kardeşlerin söyleşisiyle renklenen sempozyum, kendilerinin yaşam öykülerinin anlatıldığı sinevizyon gösterimiyle devam etti.

Sinevizyon sonrası etkinlik, söyleşi ve ardından müzik dinletisiyle sona erdi.Depreme Ne Kadar Hazırız (28 Aralık 2012)
Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu tarafında düzenlenen ‘Depreme Ne Kadar Hazırız’ konulu seminerde, deprem öncesi, deprem anı ve sonrasında yapılması gerekenler uzmanlar tarafından anlatıldı.
Üniversitemizden Mavi Kapak Projesine Ciddi Destek
Yeni Yüzyıl Üniversitesi ve TOFD Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’nin işbirliğiyle gerçekleşen "Omurilik Felci ve TOFD" konulu panelde, omurilik felcinin ne olduğu, nasıl ortaya çıktığı ve hayatlarına nasıl devam ettikleri konuşuldu.

Üniversite’nin Alev Ofluoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen panele, Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Gündüz, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Oğuz Özyaral, TOFD Genel Başkanı Ramazan Baş, Yönetim Kurulu Üyesi Semra Çetinkaya, Projeler Koordinatörü Gizem Morova Yücel ile çok sayıda akademik personel ve öğrenciler katıldı.

Panelin açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Hüsnü Gündüz, "İnsan sağlığının kıymetini ancak bir rahatsızlık yaşadığında anlıyor. Omurilik felci de hiç olmadık zamanda karşımıza çıkabilecek çok ciddi bir rahatsızlık. Böyle bir rahatsızlığı üniversitemizde düzenlenen panel ile gündeme getirilmesine ve öğrencilerimizin bu konu ile ilgili bilgilendirilmesinin önemli olduğuna inanıyorum." dedi.

Sokağın engellilerin yaşam standartlarına uygun hale getirilmesi için yapılan çalışmaların henüz istenilen boyutta olmadığına dikkat çeken SHMYO Müdürü Doç. Dr. Oğuz Özyaral, "Bizlerin de engellileri sosyal hayata kazandırmak için katkıda bulunmamız gerekiyor. Üniversite olarak TOFD’a destek olmak için bugünden itibaren mavi kapak toplama kampanyasına ciddi bir destek verme kararı aldık. Çünkü engelli arkadaşlarımızın her birinin tekerlekli sandalyeye ihtiyacı var." dedi.

TOFD Projeler Koordinatörü Gizem Morova Yücel ise omurganın ne olduğuna, omurilik felcinin hangi kazalarla ortaya çıktığına ve omurilik felçlilerinin hayatlarına nasıl devam ettiği ile ilgili bilgiler verdi. TOFD Genel Başkanı Ramazan Baş ve TOFD Yönetim Kurulu Üyesi Semra Çetinkaya ise nasıl omurilik felci olduklarını anlattılar.

TOFD Projeler Koordinatörü Gizem Morova Yücel, yaptıkları sosyal sorumluluk projelerini konuklara anlattı. Yücel, “Akülü Tekerlekli Sandalye Kampanyasını omurilik felçli insanların başkalarına muhtaç olmasını ortadan kaldırmayı hedefleyerek başlattık. Çünkü akülü tekerlekli sandalye insanları hayata bağlıyor. Bu konuda da Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nin bize destek olacağına inanıyoruz." şeklinde konuştu.

Panel sonunda TOFD Genel Başkanı Ramazan Baş, sivil toplumun, sosyal sorumluluk projelerine nasıl katkı sağlanabileceği konularında bilgiler verdi.