EN
Anasayfa / Akademik / Fakülteler / Sağlık Bilimleri Fakültesi
Aktivite ve Duyurular
Beslenme ve Diyetetik Bölümü, 7 Mila Restoran’ın Kurucu Şefi Selen Mağzalcıoğlu’nu Ağırladı

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü 2. sınıf öğrencileri, "Nutrition Science" dersi kapsamında Beslenme ve Diyetetik Bölümü Eğitim Mutfağı'nda 7 Mila Restoran'ın kurucu şefi Selen Mağzalcıoğlu'nu ağırladı.

Selen Şef, öğrencilere öncelikle kendi eğitim hayatı ve kariyer yolculuğunu anlattı. Ardından, öğrencilerle tariflerini uygulamalı olarak paylaştı. Özellikle kilo verme döneminde de uygulanabilecek lezzetli ve doyurucu salata tarifleri, büyük beğeni topladı. Ayrıca, Selen Şef'in hazırladığı ızgara marul ve hızlı elma turşusu gibi sıra dışı uygulamalar da öğrencilerin ilgisini çekti.

Etkinlik, Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Hilal Demirkesen Bıçak’ın teşekkür belgesi takdimi ve hatıra fotoğrafı çekimiyle son buldu.

Yayınlanma Tarihi : 17.5.2024
Hemşirelik Bölümü Öğrencileri Tıbbi Atık Sterilizasyon ve Yakma Tesisini Ziyaret Etti

Sağlık bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü 3. Sınıf öğrencileri, 02.05.2024 tarihinde Halk Sağlığı Hemşireliği Dersi kapsamında Kemerburgaz’daki Tıbbi Atık Sterilizasyon ve Yakma Tesisini Öğr. Gör. Afet Mishal ile birlikte ziyaret etti.

Tesis yetkilisi Sayın Vedat Ocak gezi süresince öğrencilere eşlik etti. Toplanan tıbbi atıkların sterilizasyon ve yakılması işleminin dünya standartlarında Avrupa’nın en büyük modern tesisi ve ekipmanları ile çevreye ve insan sağlığına zarar vermeden bertaraf edildiği konusunda öğrenciler bilgilendirildi.

Ocak, işlem sonunda atık ürünün tesis sınırlarında depolanarak etrafının yeşil alan haline getirildiği ve orada biriken metan gazından tesisin elektrik ihtiyacının karşılanarak geri dönüşüme katkı sağladığını söyleyerek öğrencileri süreç hakkında bilgilendirdi.

Sağlık profesyonelleri için de sağlık sektöründe önemli bir yere sahip olan hemşirelerin iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili olarak gerekli kurallara dikkat etmedikleri taktirde pek çok fiziksel, kimyasal ve biyolojik risklere maruz kalması söz konusudur. Bu nedenle sağlık kurumlarındaki tıbbi atıkların bertaraf edilmesi önemli bir konudur. Bu konuda gerekli hassasiyet gösterilmediği taktirde hem kendileri hem de toplumun sağlığı olumsuz etkilenecektir.

Yayınlanma Tarihi : 13.5.2024
Kariyer Günleri Kapsamında Beslenme ve Diyetetik Bölümü Dyt. Aysel Erdem ve Girişimci Dyt. Şeyma Demirçelik’i Ağırladı

Üniversitemizden 2017 yılında mezun olan Dyt. Aysel Erdem kariyer yolcuğunu ve mesleki deneyimlerini öğrencilerimize aktardı. Öğrencilerimize kaynak öneri ve öğrencilerimizin soruları ile konuşmalarını tamamladı. İkinci oturumda ise Dyt.  Şeyma Demirçelik kendi kariyer yolculuğunu anlattı. Dyt. Şeyma Demirçelik klinik ve kamu deneyimlerinden sonra kendi markasını kurma yolculuğunu öğrencilerimize aktardı. Sunum sırasında fonksiyonel bir gıda olan aronya meyvesinin yetiştirme, hasat sürecini detaylı olarak gösterdi. Aronya meyvesinin sağlık yararlarını açıkladıktan sonra öğrencilerimizin soruları konuklar tarafından cevaplandı. Etkinlik sonunda Dr. Öğr. Üyesi Hilal Demirkesen Bıçak tarafından Dyt. Aysel Erdem ve Dyt Şeyma Demirçelik’e plaket takdimi ile etkinlik son buldu.

Yayınlanma Tarihi : 13.5.2024
Arş. Gör. Muhammed Bartu Varol, Erasmus+ Kapsamında University of Chemistry and Technology'ye Gitti

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden Arş. Gör. Muhammed Bartu Varol, Erasmus+ Eğitim Alma Hareketliliği kapsamında, 22-26 Nisan 2024 tarihlerinde Çekya'nın Prag kentindeki University of Chemistry and Technology'de ‘’Dairy, Fat and Cosmetics’’ bölümünde bulundu.

Arş. Gör. Muhammed Bartu Varol, Dr. Katsiaryna Kalenchak, Dr. Marketa Bercikova ve bölümde yer alan diğer öğretim üyelerine İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi ve üniversite bünyesinde bulunan fakülte ve bölümleri tanıtan bilgilendirici bir sunum gerçekleştirdi. Arş. Gör. Muhammed Bartu Varol, bölümdeki öğretim üyelerine, üniversitemiz akademisyenleinden Dr. Öğr. Derya Dursun Saydam ile birlikte 2023 yılında hazırladığı ve BİLTEK-VIII International Symposium on Current Developments in Science, Technology and Social Sciences adlı kongre kitabında tam metin olarak yayınlanan '' A Novel Protection and Delivery System for Probiotics: Oleogelation Process’’ adlı çalışmayı sundu.

Program kapsamında çeşitli derslere katılım sağlandıktan sonra iki üniversite ve üniversitedeki akademisyenler arasında işbirliğinin gelecekte sürdürülmesi konusunda görüşmeler gerçekleştirildi.

Yayınlanma Tarihi : 13.5.2024
Altınmarka ve Detay Çikolata Fabrikalarını Ziyaret Ettik

Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü 3. sınıf öğrencileri 25 Nisan 2024 tarihinde çikolata ve kahve fabrikasına teknik gezi kapsamında ziyarette bulundular.

Altınmarka ve Detay çikolata fabrikalarında gerçekleşen teknik gezide öğrenciler kakaonun çekirdekten çikolataya dönüşüm aşamalarını detaylı olarak yerinde incelediler.

Gezi sırasında öğrenciler ürettim hattındaki çikolataların tadımını yapma fırsatı buldu. Çikolata üretim aşamalarından sonra kahve üretim tesisi ile teknik gezi devam etti. Benzer şekilde kahvenin çekirdekten bardağımıza ulaşana kadar geçen sürede gerçekleşen işlemler ayrıntılı olarak anlatıldı. Etkinlik öğrencilerimizin soruları ve Altınmarka ekibinin öğrencilerimize hediyeleri ile son buldu.

Yayınlanma Tarihi : 13.5.2024
Hemşirelik Bölümü Öğrencileri İSKİ Büyükçekmece Tesislerini Ziyaret Etti

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü 3. sınıf öğrencileri, Halk Sağlığı Hemşireliği dersi kapsamında 28 Mart 2024 tarihinde, öğretim görevlisi Afet MİSHAL'in rehberliğinde 25 kişilik bir grupla birlikte İSKİ Büyükçekmece İçme Suyu Arıtma Tesisi ve Büyükçekmece İleri Biyolojik Arıtma Suyu Tesisine bir ziyaret gerçekleştirdiler.

Ziyaretin amacı, içilebilir suya erişim ve atık suların bertaraf edilme işlemlerinin çevre sağlığı açısından büyük önem taşıdığı günümüzde, toplum sağlığının korunmasına yönelik çalışmaları yerinde görmekti. Bu doğrultuda, öğrenciler Büyükçekmece ilçesindeki tesisleri ziyaret ettiler.

İSKİ Büyükçekmece İçme Suyu Arıtma Tesisinde, Çevre Mühendisi Cengiz İLETEN tarafından içme suyu arıtma tesisinin işleyişi ve su kalitesi hakkında bilgi verildikten sonra öğrenciler tesisin içini gezme fırsatı buldular. Barajdan gelen suyun hangi aşamalardan geçerek içme suyu haline geldiği ve tesisin içindeki üniteler hakkında öğrencilere detaylı bilgiler aktarıldı.

İleri biyolojik arıtma suyu tesisi, çok tehlikeli iş yeri kategorisinde olduğu için öğrenciler tesis çevresinde yapılan işlemler hakkında çevre mühendisleri tarafından bilgilendirildi; bu sayede çevre sağlığını korumanın önemi konusunda farkındalık kazandılar.

Bu ziyaret, öğrencilere teorik bilgilerin yanı sıra pratik uygulamaları da görmelerini sağlayarak, mesleki bilgilerini derinleştirmelerine olanak tanıdı.

Yayınlanma Tarihi : 5.4.2024