EN
Anasayfa / Haberler
Açılışta İlk Dersi Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Av. Mehmet Uçum Verdi...


İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi, 2016 – 2017 Eğitim Öğretim Dönemine “Yeni Yüzyıl’da Türkiye’nin Devrimi: 15-16 Temmuz” temasıyla başladı.

Açılış törenine Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Av. Mehmet Uçum, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Azmi Ofluoğlu, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcısı Selami Hatipoğlu, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi akademisyenleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının ardından İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu açılış konuşmasını yaptı. Prof. Dr. Hacısalihoğlu, “2016-2017 eğitim öğretim yılının hayırlara vesile olmasını, mutluluk içerisinde bol başarılı, çok önemli eserlere imza atan bir dönem olmasını diliyorum. Üniversitemiz, gençliğini hala koruyan ama gençlik aşısını dinamizmle taçlandıran ve geleceğe bu anlayışla yürümek isteyen bir üniversite. Bu dönem itibariyle birçok ilki birlikte yaşayarak vizyonunu güçlendiren bir üniversite.” dedi.

Öğrencilere seslenen Prof. Dr. Hacısalihoğlu, “Asıl özne sizsiniz, diplomaya değer katan şey bir birlikteliğin kalibresiyle anlaşılabilir. Bu birliktelik hoca ve öğrencinin buluşmasıdır. Üniversite öğrencisi, hocasının karşısında dopdolu olan, onu sorgulayandır. Sormaktan çekinmeyin, çok okuyun küpünüzü bilgiyle doldurun” dedi.

Prof. Dr. Hacısalihoğlu, 15 Temmuz Darbe Girişimine değinerek, “Hedefsiz olan hedef olur. Keşke hep barış olsa ama böyle bir evrende değiliz fakat olma amacı için mücadele edeceğiz. 241 şehidimiz var, bizim için öldü insanlar. Bedenlerini, canlarını tankların önüne siper ettiler. Bu ülke istikbalini kaybetmesin, geleceğine sahip çıksın diye şehit oldu insanlar. 15 Temmuz, sadece Türkiye’nin demokrasi tarihine değil, sadece dünya demokrasi tarihine de değil, insanlık tarihine altın harflerle işlendi. Millet iradesi ne demektir, istiklal, bağımsızlık ne demektir ona nasıl sahip çıkılır onun ispatıyla tarihe altın harflerle işlendi” dedi.

“Yeni Yüzyıl’da Türkiye’nin Devrimi: 15-16 Temmuz” konulu ilk dersin sunumu için Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Av. Mehmet Uçum kürsüye davet edildi. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Av. Uçum, “15 Temmuz, çok katmanlı bir terör faaliyetiydi. 1924’ten sonra ortaya çıkan devlet yapısı bugün devletle toplum arasındaki çelişkiye sebep olmuştur. Milletin hep devletle toplum arasındaki çelişkiyi düzeltmeye çalışan çabaları olmuştur. Toplum devletle arasındaki çelişkiyi çözebilmek için her türlü sosyal kimliği ortaya koymuştur. Türkiye’de 15 Temmuza kadar iç ve dış olmak üzere iki iktidar vardı. 15-16 Temmuz nöbetleriyle toplum üzerine düşeni fazlasıyla yapmıştır. 21. Yüzyılda insan yönetiminden süreç yönetimine gidiyoruz. Artık halk kendi iradesine sahip çıkabilecek güçtedir. Yönetim felsefesi değişmiştir. İnsanlar arası ilişki artık yönlendirme üzerine kuruludur. “ dedi

Konuşmasında yöntem ve amaca vurgu yapan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Av. Mehmet Uçum, “Çeşitlilik içinde birlik, kesrette vahdet, vahdette kesret amacı içerisindeyiz.” diyerek sözlerini noktaladı.

Programın sonunda İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Azmi Ofluoğlu ve İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Av. Mehmet Uçum’a plaket takdim etti.