EN
Anasayfa / Etkinlikler
PERSONA Sergisi

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının düzenlediği Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’ne İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi 'PERSONA' isimli sergiyle katıldı.

 

Halıcıoğlu Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesinde açılan ve küratörlüğünü Dr. Öğr Üyesi Ümran Özbalcı Aria’nın yaptığı sergiye, Rektör Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emir Tan, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Beyoğlu Kültür Yolu Festivali İçerik Koordinatörü Alper Gökser, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk İşeri, Rektör Danışmanı Gülçin Mete, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Aydan Açıkgöz ve akademisyenler katıldı.

 

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Halıcıoğlu Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi 4.kat salonunda sergilenen proje, Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Elemanlarının çalışmalarından oluşuyor.

 

Sergi Küratörü: Dr. Öğr Üyesi Ümran Özbalcı Aria

Sergide eserleri yer alan Akademisyenler:

Dr. Öğr Üyesi Ümran Özbalcı Aria

Öğr. Gör. Elshan Vakhshouri

Öğr. Gör. Fatemah Seba Jafari

Arş. Gör. Ülkü Sönmez

 

Persona Hakkında

Persona, oyuncuların çeşitli rolleri canlandırırken taktığı maske anlamına gelir. Jung, bu kelimeyi insanın kendisi olmayan bir karakteri yaşaması anlamında kullanmıştır. Başka bir deyişle, toplumun onayını almak için, insanın dış dünyaya karşı taktığı maskedir.

Doğduğumuz dünya çok acımasız, ama aynı zamanda ilahi bir güzelliği var. Anlamlı oluşunun mu, yoksa anlamsızlığının mı ağır bastığına karar vermek, insanın yapısına bağlı...

Carl Gustav JungYayınlanma Tarihi : 25.5.2022