EN
Anasayfa / Haberler
Öğrencimiz İqbal Aliyev Dünya Kafes Dövüşü Şampiyonu Oldu

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü 1.sınıf öğrencisi İqbal Aliyev Dünya Kafes Dövüşü şampiyonu oldu.

61 kilo profesyonel ligde 20 ülkenin katıldığı Dünya Kafes Şampiyonasında rakiplerini nakavt ederek altın madalya ve altın kemeri evine getirdi.

8 yaşından beri dövüş sporları ile ilgilendiğini belirten Aliyev “Haksızlıkları gördükçe buna karşı bir tepki olarak kendimi spor alanında geliştirdim. 1 kere Avrupa Şampiyonu oldum, 2 kere de Dünya Şampiyonu oldum. Türkiye’de yaşamak ve bu ülkenin bayrağını kaldırmak benim için bir onur ve gururdur. Türk Bayrağını ringlerde kaldırmak, kendi ülkem Azerbaycan’ın bayrağını kaldırmaktan farksızdır.” dedi.

18 yaşındaki Aliyev önümüzdeki süreçte 30 yaşına kadar spor kariyerine devam etmeyi düşündüğünü belirterek “Dövüş sporunu merak edenler heveslenenler çok fazla. Ancak spor dışarıdan göründüğü gibi kolay değil. Her gün bu alanda kendinizi geliştirmeniz ve takriben 6 saat çalışmanız gerekiyor. Başarı başka türlü başarı elde edilmiyor” dedi.

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Azmi Ofluoğlu ve Rektör Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu Dünya Kafes Dövüşü Şampiyonu Aliyev’i tebrik ederek başarılarının devamını diledi.

Aliyev spor kariyerine devam edeceğini belirterek emekli olduğunda ise yine spor üzerine giyim alanında markalaşmayı planladığı ifade etti.Yayınlanma Tarihi : 30.10.2023