EN
Anasayfa / Haberler
25. Yılında Hocalı Katliamı Anıldı...
23 Şubat 2017 tarihinde; Hocalı Katliamının 25. yılında İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Alev Ofluoğlu Konferans Salonu’nda, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Azmi Ofluoğlu ve Rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu’nun Azerbaycan Milletvekili Sayın Elşen Musayev ve beraberindeki heyeti ağırladığı bir anma etkinliği gerçekleştirildi.

Açılış konuşmasını yapan Bahçelievler 2071 Medeniyet Gençliği Başkanı Sayın Yasin Altuntaş’ın ardından söz alan Azerbaycan Islahatçı Gençler İctimai Birliği Başkanı Farid Shahbazlı, “Hocalı Faciasının 25. Yıldönümündeyiz. Bugün burada yaralı yürekler var, çok can yitirdik… Çocuklar babalarını kucaklayarak kaybetti.” sözleriyle yaşanan büyük insanlık ayıbına dikkat çekti.

NTV Dış Haberler Müdürü Ahmet Yeşiltepe ise kürsüyü devraldığında; Hocalı Katliamının bir soykırım suçu olduğuna ve bu konunun uluslararası camiaya aktarılması gereken, önemli bir dava olduğuna dikkat çekti.

Azerbaycan Demokrasi ve İnsan Hakları Enstitüsü Genel Başkanı Ahmet Shahidov ise kürsüde 25 yıl önce Hocalı’da 600’den fazla Azerbaycan Türkünün katledildiğini ve bunun, belgelere dayanan bir insanlık suçu, soykırım olduğunu belirtti. Azerbaycan ve Türkiye halklarının kardeş ülkeler olduğu vurgusunu yaparak birlikte güçlü olabileceğimizi dile getiren Shahidov, 15 Temmuz gecesi Türkiye’de olanlar için duydukları üzüntüyü belirtti.

Shahidov ‘dan sonra söz alan İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu ise, geleceğin daha iyi olabilmesi için tarihten ders çıkarılması gerektiğini dile getirirken; bir soyu, bir ırkı, bir topluluğu kin ve nefretle ortadan kaldırma eyleminin soykırım olduğuna dikkat çekerek, medeni insanın kendisi için hangi acıyı hissedebiliyorsa başkası için de o acıyı hissedebilmesi gerektiğinin altını çizdi. “Acı neredeyse hangi sınırların ötesindeyse, o acıyı yaşayan mazlumdur onu yapan da zalimdir. Biz vicdanın sesiyiz. İnsanlık adına bu acıların bir daha yaşanmaması için kararlılığımızı direncimizi haykırıyoruz.” Sözleriyle konuşmasını noktaladı ve kürsüyü Azerbaycan Milletvekili Sayın Elşan Musayev’e devretti.

Musayev ise konuşmasında 25 yıl önce Hocalı’da gerçekleşen katliamda verilen kayıpları ele aldı. Dünyanın hiçbir yerinde öldükten sonra bir bebeğin üzerinde böyle bir vahşet yapılmadığını vurgulayarak, bunun vahşet olduğunu dile getirdi.

Azerbaycan Devlet Sanatçısı Aydeniz Haşimova ve ekibinin, seslendirdikleri Azeri şarkılarla devam eden etkinlik, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Azmi Ofluoğlu ve Rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu’nun, misafirlere plaketlerini takdiminin ardından sonlandı.