EN
Anasayfa / Haberler
6.Bilim Günleri Büyük İlgi Gördü

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi'nin düzenlediği 'Bilim Günleri'nin 6.'sı Türkiye'nin dört yanından katılımcıların bilimsel proje sunumları ile gerçekleştirildi. Öğrencilerin organize ettiği ve bilimsel çalışmalarının yer aldığı 'Öğrenciden Öğrenciye' sloganıyla genç araştırmacılar arası bilimsel bağ kurmayı amaçlayan etkinlik, birçok üniversite tarafından yoğun ilgi gördü. Öğrencilerin farkındalıklarını arttırmayı, öğrencileri bilime sevk etmeyi ve yeni bilgiler ile buluşturmayı hedefleyen 'Bilim Günleri' bu yıl alanında uzman akademisyenleri de konuşmacı olarak konuk etti. Jüri tarafından değerlendirmeye tabi tutulan projeler etkinlik sonunda kategorilerine göre hazırlanmış özel ödüller ile taçlandırıldı.

"Çalışmalarınız çok kıymetli"

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, 'Bilim Günleri'nin açılışındaki konuşmasında öğrencilerin emek verdiği bu tür organizasyonlarla gurur duyduklarını vurgulayarak "Gerçek anlamda öznesi sizin olduğunuz bu tür etkinlikler bizim başımızın tacı en kıymetli çalışmalar. Üniversiteyi var eden sizin farkındalığınız ile ürettikleriniz. Üniversiteyi üniversite yapan budur. Üniversitenin bütün fiziki imkanları, kimliği sizin için var ve sizinle anlamlı hale geliyor. Sizler bu ailenin bir ferdi olarak hayatın içinde yer aldığınızda üniversitenizden edindiğiniz bilgi, birikim ve beceriyi taçlandırarak onu insanlık adına kullanabilirsiniz. Bu bilinçle yaklaşıyoruz" dedi.

"Sadece çağına tanıklık edenler, geleceği yakalayabilirler"

Yapılan bu tür projelerin geleceğe dair önemli adımlar olduğunu ifade eden Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu; "Hız ve bütünleşmeyi gerekli kılan bir çağdayız. Bu sizin çağınız. Sadece çağına tanıklık edenler, geleceği yakalayabilirler. Bu tanıklık üretimle olur. Gelişim tesadüflere bırakılamaz. En maliyetli öğrenme yaşadıktan sonra öğrenmedir. Dolayısıyla asıl başarı önceden görebilmek ve önlem alabilmektir. İnsanlık sorunlarıyla bunalımlarıyla sıkışık bir dönem aralığı yaşıyor. Bunu aşacak olan sizlerin bilimle üreteceği çözümlerdir. Bu çalışmaların çok önemli gelişmelere zemin hazırlamasını diliyorum" dedi.

"Kişilerin düşünmesine, kişilerin üretmesine zemin hazırlayacak tek yer üniversiteler"


İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersi Abacı Kalfoğlu, üniversitelerin sadece meslek edindiren yerler değil aynı zamanda bilgi üreten yerler olması gerektiğine dikkat çekerek "Bu etkinliği 7 yıldır devam ettiriyoruz. Üniversite olarak 'Bilim Günleri'ni çok önemsiyoruz çünkü öğrenci birikimlerinin öğrenciye aktarılmasını temel alan sloganı da 'Öğrenciden Öğrenciye' olan bir çalışma. Etkinliğin her türlü bilimsel kısmı, organizasyonu öğrenciler tarafından hazırlandı. Üniversiteler meslek kazandırıyor gençlere ve genel olarak da bu temelde düşünülüyor üniversite eğitimi. Doğru ancak biz buna ek olarak inanıyoruz ki, kişilerin düşünmesine, kişilerin üretmesine zemin hazırlayacak tek yer üniversiteler. Görevimiz sadece meslek edindirme değil öğrencilere nasıl üreteceklerini, nereye varabileceklerini ve kapasitelerinin sınırlarını ölçebilecekleri yeri sağlamaktır. Bu inançtan hareketle öğrencilerimizi düşünmeye proje üretmeye ve projelendirdikleri çalışmaları savunmaya yöneltiyoruz. Bilim Günleri de bu amaca uygun projelerinin savunulduğu, sorgulandığı ve soruların cevaplanabildiği bir platformdur. Bu platformu oluşturmuş olmaktan gurur duyuyoruz" dedi.

Daha Fazlası İçin Lütfen Tıklayınız...

Medya Linkleri İçin Lütfen Tıklayınız...