EN
Anasayfa / Haberler
Prof. Dr. Mine Küçüker ve Dr. Öğr. Üyesi Veli Yılmaz’ın Sunumları İlgiyle İzlendi

Cumhuriyetimizin 93. Yıldönümünü Kutlaması, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Alev Ofluoğlu Konferans Salonunda yapıldı.

İstiklal Marşı ve Saygı Duruşunun ardından, Kurumsal İletişim ve Tanıtım Birimi Koordinatörü Dilek Tuğba Uz açılış konuşmasını yaptı.

Uz, günün anlam ve önemine dikkat çekerek herkesin Cumhuriyet Bayramını kutladı.

Kürsüye davet edilen Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Veli Yılmaz, “Atatürkçü Düşünce Sistemi ve Cumhuriyet” başlıklı sunumunu yaptı.

Dr. Öğr. Üyesi Yılmaz, sunumunda Cumhuriyet’in ilanını hazırlayan koşullara kısaca yer verdikten sonra, Atatürkçü Düşünce Sistemi; Atatürk’ün Demokrasi Anlayışı, UNESCO Genel Kurulunun Atatürk hakkındaki kararı ile Cumhuriyet’in önemi konularında bilgiler verdi.

Dr. Öğr. Üyesi Veli Yılmaz’ın sunumunun ardından, Fen Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mine Küçüker, sahneye davet edildi.

Prof. Dr. Küçüker, konuşmasında günün anlam ve önemine değinerek “Cumhuriyet, bir milletin kazandığı en büyük zaferlerden biridir. Biz büyük bir zafere imza atan ulusun çocuklarıyız. Bağımsızlaşma, uluslaşma ve çağdaşlaşma adımlarıyla Cumhuriyeti oluşturduk. Daha mutlu, aydın ve refah içinde bir ulus, Atatürk’ün idealiydi.” dedi.

Savaştan yeni çıkmış bir ülkede Atatürk’ün devrimlerine değinen konuşmacı, toplumsal, siyasal, ekonomik, hukuki, eğitim ve sanat alanlarındaki yenilikleri ele aldı.

Fotoğraf çekiminin ardından konferans sona erdi.