EN
Anasayfa / Haberler
İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Gaziosmanpaşa Hastanesinde, Türkiye’de İlk Kez Akciğer Kanseri Olan Bir Hastaya Akciğer Nakli Yapıldı

Türkiye’de 2009 yılında ilk başarılı akciğer naklini gerçekleştiren İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Gaziosmanpaşa Hastanesi Göğüs Cerrahisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal Asım Kutlu, bir ilke daha imza attı.

Prof. Dr. Kutlu, 45 yaşındaki akciğer kanseri hastası Davut Aktoprak’a akciğer nakli yaptı. Ameliyatın ardından Aktoprak sağlığına kavuştu.

Yıllarca akciğer kanseri ile mücadele eden Aktoprak, geçirdiği başarılı ameliyatın ardından “Sanki yeni doğmuş gibiyim. Şuanda durumum çok iyi. Çocuklarım mutlu, ailem mutlu. Ameliyattan önce kendi çorabımı bile giyemiyordum. Şimdi banyo yapabiliyorum, yemek yiyebiliyorum, gezebiliyorum, her yere gidebiliyorum” dedi.

Prof. Dr. Kutlu yaptığı açıklamada “Nakil umudu en baştan beri yoktu. Türkiye’de akciğer kanserli bir hastaya hiç nakil yapılmadı şimdiye kadar. Bu kanserler genellikle vücudun hiçbir yerine yayılmıyorlar. Bu sebeple böyle bir ameliyat yapıldığı zaman hastalığı tamamen temizlemek mümkün oluyor. Böyle bir şey olabilir mi diyerek, konuyu düşünmeye başladık. Davut’un böyle bir ameliyat için uygun bir aday olduğu ortaya çıktı.” dedi.