EN
Anasayfa / Haberler
Laboratuvarlarımız Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü Tarafından Açıldı

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi'nin 'Yaşam Bilimleri ve Teknolojileri' ile 'Adli Bilimler' Laboratuarlarının açılışı Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü tarafından yapıldı.

Açılışa, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü’nün yanı sıra, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Azmi Ofluoğlu, Başkan Vekili Alev Ofluoğlu, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Açılış töreni öncesinde İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşegül Topal Sarıkaya 'Yaşam Bilimleri ve Teknolojileri' Laboratuvarı, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ersi Abacı Kalfoğlu da 'Adli Bilimler' Laboratuvarı hakkında bilgi aktardı.

Prof. Dr. Sarıkaya ve Prof. Dr. Kalfoğlu, yaptıkları sunumun ardından laboratuvarların açılışına olan katkılarından dolayı İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Alev Ofluoğlu’na teşekkürlerini sunarak hediye ve çiçek takdim ettiler.


“Türkiye’yi Teknoloji Üssü Yapmaya Kararlıyız”

Açılışta konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Bakanlık ve hükümet olarak Türkiye'yi bilim merkezi, teknoloji üssü ve ileri sanayi ülkesi yapmaya kararlı olduklarını söyledi. Bakan Özlü “Bu hedefimiz tamamen milli ve yerli alt yapımızla, gücümüzle ve inancımızla gerçekleşecektir. 2017 yılı bilimin, teknolojinin ve üretimin yerli ve milli temellere dayandırılması için önemli mesafeler kat ettiğimiz bir yıl oldu. Bu yıl da her alanda milli ve yerli üretim için seferber olacağımız yıl olacak" diye konuştu.


"Üniversiteler Bilgi Üretmeli”

Türkiye'deki bütün eğitim kurumlarının, üniversitelerin bilgi üretmesini istediklerini vurgulayan Özlü şöyle konuştu: "Bu çerçevede üniversitelerin bilimsel kapasitelerini genişletmelerine büyük önem veriyoruz. Temel hedefimiz değer odaklı üniversite ve eğitim olmalıdır. Bilimde, teknolojide, sanatta, kültürde ve sanayide ortak değerlerimiz millilik ve yerliliktir. Bu slogan değildir, slogan olmadığının göstergesi bizzat yaptıklarımız, programlarımız ve o programlarda ortaya koyduğumuz önceliklerimizdir. İddiamızı icraatlarımızla ortaya döktük. Milli ve yerli duruşumuzu tek istikamet olarak tespit ettik."


"2018 Teknolojide Milli Ve Yerli Dönüşüm Yılıdır"

2018 yılının teknolojide milli ve yerli dönüşüm yılı olduğunu dile getiren Özlü, "Bu anlamda Ar-Ge'ye, tasarıma, teknoloji geliştirme bölgelerine ciddi yatırımlar yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Bilim ve teknolojiyle büyümek isteyen işletmeler için imkânlarımızı seferber ediyoruz ve devam edeceğiz" diye konuştu.


"İhracatta 170 Milyar Dolar Rakamına Ulaşacağız"

KOSGEB aracılığıyla son 10 yılda 762 bin işletmeye 4 milyar 800 milyon lira kredi ve yatırım desteği verdiklerini söyleyen Bakan Özlü, şöyle devam etti: "2018 yılında da bu yatırım ve destekler devam edecek. Bu yıl bunların meyvelerini toplayacağımız yıl olacak. Rehavete kapılmadan ihracatımız istikrarlı bir şekilde artırarak Başbakanımız Binali Yıldırım'ın ifade ettiği gibi 170 milyar dolar rakamına ulaşacağız."


"Üniversiteler Değer Üreten Yerlerdir"

Açılışta konuşan İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu ise değer üreten üniversite olmak istediklerini vurgulayarak şunları söyledi:

"Biz değer üreten üniversite olmak istiyoruz. İddiamız budur üniversite olmak iddia işidir, sabır işidir, titizlik işidir. Öncelikle olmaya karar verme işidir. Ve biz aynı zamanda bir vakıf üniversitesi de olmak istiyoruz. Bu işin hayrını, ulviyetini tadarak bu işi yerleştirmek istiyoruz. Sevgili gençlerimiz bize güvenerek buradalar. Üniversiteler değer üreten yerlerdir. Ürettiği değerlerin aslında evrensel havuza değer taşıyan bunu kendi milletiyle toprağıyla hem hal kılarak başarabilen yerlerdir. Bilgiyi üretendir ama yetmez. Üniversiteler bilgiyi bilince dönüştüren yerlerdir. Biz bu bilinçle İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi'ni yükseltmek, büyütmek ve gerçek anlamda bir üniversite kimliği ile buluşturmak istiyoruz."


"Öğrencilerimiz De Projeler Hazırlayacak"

Öğrencileri bu işin öznesi yapacaklarını söyleyen Prof. Dr. Hacısalihoğlu, "Öğrencilerimiz de projeler hazırlayacak. Nitekim TÜBİTAK destekli, üniversitemizin yeni dönem öz kaynaklarıyla destekli üniversite öğrencilerimizin projelerini de devreye soktuk. Dolayısıyla üniversitelerin bu değerlerle buluşarak ilerlemesi bizim için önemli" dedi.

Konuşmaların ardından Yaşam Bilimleri ve Teknolojileri Laboratuvarı ile Adli Bilimler Laboratuvarlarının açılışı Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü tarafından kurdele kesilerek yapıldı.


Adli Bilimler Laboratuvarı

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı bünyesinde oluşturulan Adli Bilimler Laboratuvarında her tür biyolojik örnekten DNA incelemeleri gerçekleştirebilecek. Özellikle kimliklendirme çalışmaları ve cinsel suçlar konularında adli deliller incelenerek Türkiye ve yurtdışında bulunan güvenlik teşkilatlarına, yargı mensuplarına, savcılıklara, özel kişi ve kuruluşlara hizmet verebilecek. Biyolojik örneklerden DNA incelemeleri de gerçekleştirilecek.


Yaşam Bilimleri Ve Teknolojileri Laboratuvarı

‘Yaşam Bilimleri ve Teknolojileri Laboratuvarı’ hücre kültürü laboratuvarı, Mikroorganizma (küf, maya, bakteri)laboratuvarı ve DNA dizileme laboratuvarı olmak üzere üç ayrı bölümden oluşuyor. Laboratuvarda, yaşam bilimleri ile ilişkili olan tüm bilim dallarının (Tıp, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Biyomedikal Mühendisliği, Beslenme ve Diyetetik, Eczacılık) projeleri çalışılacak.

İnsan hastalıklarının moleküler mekanizmasının aydınlatılması ve hastalığın tanısıyla ilgili moleküler markırların geliştirilmesi, İnsan-mikrop ilişkisi, Antibiyotik direnç mekanizması, Çeşitli etken maddelerin model organizma, kanser ve sağlıklı hücre hatları üzerine olan etkileri ve toksisitesi üzerine çalışmalar yürütülecek.